Kryzys migracyjny. Macedonia wpuszcza setki osób, a na granicy koczują tysiące

Władze Macedonii przepuściły w środę z Grecji ok. 250 uchodźców. Najpierw w nocy otworzyły na krótko granicę z Grecją i przepuściły ok. 170 uchodźców; dalszym 80 pozwolono przejść po południu.

2016-03-02, 21:27

Kryzys migracyjny. Macedonia wpuszcza setki osób, a na granicy koczują tysiące

Posłuchaj

Granica Grecji z Macedonia ostatecznie zamknięta. Relacja Beaty Kukiel-Vraily z Aten (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po greckiej stronie w Idomeni koczuje 10 tys. migrantów.

IMIGRANCI W EUROPIE - SERWIS SPECJALNY

250 osób, które przedostały się do Macedonii, to pierwsi przybysze, głównie Syryjczycy i Irakijczycy, którzy zostali wpuszczeni do Macedonii od poniedziałkowego południa, gdy na przejściu wybuchły starcia między migrantami a macedońską policją.

Siły bezpieczeństwa użyły wówczas gazu łzawiącego i granatów hukowych przeciwko setkom ludzi, którzy próbowali przedostać się do Macedonii. Po tych incydentach władze "prewencyjnie" wysłały na granicę z Grecją dodatkowych policjantów i żołnierzy - powiedziała rzeczniczka macedońskiej policji Natalija Spirowa-Kordić.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Kryzys migracyjny. "Trzeba myśleć o konsekwencjach"

Z powodu ograniczeń wprowadzonych najpierw przez Austrię, a następnie przez inne kraje w sprawie liczby wpuszczanych migrantów tysiące ludzi utknęły po greckiej stronie granicy.

Według burmistrza przygranicznej greckiej miejscowości Idomeni ok. 7 tys. migrantów i uchodźców, w tym wiele rodzin z dziećmi, przebywało w środę w dwóch oficjalnych obozach, a ok. 3 tys. koczowało na pobliskich polach. Nie ma tam wystarczającej ilości jedzenia i tworzą się długie kolejki - podała AFP.

Macedonia - pierwszy kraj na tzw. bałkańskim szlaku migracyjnym, którym osoby przybywające przez Turcję do Grecji podążają na zachód lub północ Europy - w ubiegłym tygodniu praktycznie zamknęła granicę z Grecją. Wraz z innymi państwami na tym szlaku - Austrią, Słowenią, Chorwacją i Serbią - uzgodniła, że przepuszczanych będzie tylko 580 osób dziennie. Kraje te postanowiły też wzmocnić kontrole na swych granicach.

Jak twierdzi ministerstwo ds. polityki migracyjnej, od tego czasu po greckiej stronie utknęło już ponad 25 tys. migrantów, którzy chcą kontynuować podróż dalej na północ. Według greckich władz w marcu liczba ta może wzrosnąć do 70 tys.

Wiele krajów w regionie pozwala na przekraczanie swych granic jedynie osobom mającym paszporty, czyli Syryjczykom i Irakijczykom. Afgańczycy zazwyczaj nie mają żadnych dokumentów.

REKLAMA

Pomoc UE


Komisja Europejska zaproponowała w środę przeznaczenie dodatkowych 700 mln euro w ciągu trzech lat na nadzwyczajną pomoc humanitarną w granicach UE. Pieniądze mają trafić przede wszystkim na zaspokojenie podstawowych potrzeb uchodźców, którzy docierają do Grecji.

Wsparcie ma być dostępne natychmiast i pozwoli zapewnić żywność, schronienie i czystą wodę dla uchodźców.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
700 milionów euro na pomoc uchodźcom w UE. To propozycja Komisji Europejskiej


Jeszcze w tym roku fundusz nadzwyczajnej pomocy humanitarnej ma rozdysponować 300 mln euro, a w dwóch kolejnych latach - po 200 mln euro.

Ateny szacują, że potrzebują ok. 500 mln euro na przyjęcie 100 tys. uchodźców i poradzenie sobie z sytuacją na granicy z Macedonią.

Tysiące migrantów w Grecji

Minister do spraw migracji Grecji Janis Muzalas oświadczył, że granica z Macedonią została ostatecznie zamknięta.

W związku z tym Grecja zmienia się z kraju tranzytowego w kraj pobytowy dla migrantów.

Greckie władze szukają nowych miejsc pobytu dla tysięcy migrantów, aby nie koczowali na drogach i placach. Macedonia wpuszcza na swój teren zaledwie co siódmego uchodźcę, wyłącznie z Syrii i Iraku.

REKLAMA

Według greckiego ministra do spraw migracji, ta sytuacja już się nie zmieni. Zdaniem Janisa Muzalasa, nie jest to powód do paniki i można sobie z tym poradzić.

Do greckich wysp dociera codziennie od dwóch do trzech tysięcy migrantów, ponieważ - jak podają źródła dyplomatyczne - Turcja nie zgadza się na działania NATO na jej wodach, przez co ogranicza skuteczność operacji na Morzu Egejskim.

Rząd w Ankarze zaprzeczył wprawdzie tym doniesieniom, jednak okręty Sojuszu poruszają się wyłącznie po międzynarodowych wodach, co utrudnia walkę z przemytnikami ludzi.

Źródło: RUPTLY/x-news

REKLAMA

Apel UNHCR

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) domaga się od krajów europejskich lepszego planowania i zapewnienia schronienia wszystkim migrantom, którzy utknęli w Grecji.

UNHCR apeluje też do państw członkowskich UE, by zwiększyły wysiłki w celu skuteczniejszego rejestrowania i przetwarzania składanych przez migrantów wniosków azylowych zarówno za pośrednictwem systemów krajowych, jak i europejskiego planu relokacji uchodźców.

Od początku roku przez Morze Śródziemne przeprawiło się już ok. 131 720 migrantów, tj. więcej niż w całej pierwszej połowie 2015 roku - twierdzi UNHCR.

REKLAMA

PAP/IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej