Polska liderem rynku nieruchomości komercyjnych
Polska jest liderem w Europie Środkowej pod względem wartości transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych - wynika z raportu firmy doradczej EY.
2016-03-08, 21:33
Posłuchaj
Niskie koszty kredytów, atrakcyjne stopy kapitalizacji w porównaniu z Europą Zachodnią, przy jednocześnie dojrzałym i bezpiecznym rynku, jak również rozwijająca się gospodarka przyciągają polskich i zagranicznych inwestorów.
Rekordowa wartość transakcji w 2015 r.
̶ Dzięki czemu w ubiegłym roku udało się odnotować rekordową wartość transakcji, która przekroczyła 4 mld euro - mówi Anna Kicińska, partner w firmie EY.
Dominują powierzchnie handlowe
Podkreśla, że dotyczyło to transakcji komercyjnych – czyli biurowych, handlowych, magazynowych i hotelowych. Z czego największym liderem kjest sektor handlowy z połowa wolumenu transakcji.
W tym roku eksperci spodziewają się dalszego napływu inwestycji zagranicznych, więcej również ma być transakcji portfelowych, czyli zakupu nie jednego obiektu, tylko całego portfela nieruchomości.
Jakie skutki zmiany przepisów o obrocie gruntami rolnymi
Ale są też pewne niewiadome. To co może zmienić sytuację na rynku nieruchomości, to przepisy w zakresie obrotu gruntami rolnymi.
Eksperci liczą jednak, że rynek bardzo nie odczuje projektowanych zmian.
̶ Myślę, że nowe prawo nie będzie miało dużego wpływu na nieruchomości komercyjne, może oprócz nieruchomości logistycznych, przeznaczonych na cele przemysłowe – mówi ekspertka.
REKLAMA
Jak jednocześnie zaznacza, deweloperzy dysponują na ogół bankami ziemi, wiele terenów jest też przeznaczonych na cele komercyjne.
Co z cenami?
Problem w tym, że gminy często nie mają planów zagospodarowania przestrzennego.
̶ Gdyby podaż gruntów pod inwestycje zmniejszyła się, wówczas odbiło by się to na cenach -przyznaje Anna Kicińska.
Jak zaznacza, w przypadku gruntów, oczywiście bardzo istotna jest mikrolokalizacja.
Zmiany dotyczące obrotu gruntami rolnymi mają wejść w życie 30 kwietnia.
Do najbardziej istotnych propozycji w tym zakresie należą m.in. wprowadzenie 5-letniego moratorium na sprzedaż nieruchomości rolnych przez ANR, ograniczenia w możliwościach nabywania nieruchomości przez spółki, rozszerzenie katalogu uprawnień ANR do nabycia nieruchomości rolnych o prawo pierwokupu lub wykupu oraz umożliwienie ANR nabywania udziałów w spółkach będących właścicielami nieruchomości rolnych.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA