Spektakularna zorza polarna nad Wielką Brytanią. Zobacz film!
To majestatyczne zjawisko świetlne można było dostrzec w nocy z poniedziałku na wtorek nad Irlandią Północną, Szkocją oraz w północnej części Anglii.
2016-03-09, 10:35
Zorza polarna - jak wyjaśnił Karol Wójcicki, popularyzator astronomii - powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.
Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki sprawiając, że poruszają się one wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach: na biegunach.
Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam uderzając w naszą atmosferę pobudzają do świecenia cząstki gazu.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl>>>
Zjawisko to - jak wskazał Wójcicki - przypomina procesy, które zachodzą w świetlówkach.
- Gdy przepuścimy prąd elektryczny przez świetlówkę wypełnioną gazem, to w zależności od tego, jaki to jest gaz, to świeci ona na różny kolor. Tak powstają różnokolorowe neony na naszych ulicach - wyjaśnił.
- Tutaj zasada działania jest ta sama. W zależności od tego, który gaz zostanie pobudzony przez te wysokoenergetyczne cząstki, na taki kolor będzie świeciła zorza - dodał.
REKLAMA
x-news.pl, RUPTLY
x-news.pl, RUPTLY, PAP, kk
REKLAMA