EBC tnie stopy i rozszerza skup obligacji. Analitycy i inwestorzy zaskoczeni
Europejski Bank Centralny rozszerzy program skupu obligacji w strefie euro. Dodatkowo obniżone zostaną stopy procentowe - główna do zera, a depozytowa do minus 0,4 proc.
2016-03-10, 21:35
Posłuchaj
Wszystko po to, aby ożywić europejską gospodarkę i zwiększyć zbyt niską obecnie inflację.
Już na ostatnim posiedzeniu władz EBC prezes banku Mario Draghi sugerował, że w marcu może zapaść decyzja o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej.
Analitycy nie spodziewali się tak odważnych kroków
Ale mało kto spodziewał się tak odważnych kroków. Europejski Bank Centralny zmniejszył do zera główną stopę procentową w strefie euro. Dotychczas wynosiła ona 0,05 procent.
Obniżono też stopę depozytową, która i tak była ujemna. Z -0.3 procent do -0,4 procent.
REKLAMA
Skup obligacji zwiększony do 80 mld euro miesięcznie
Dodatkowo bank rozszerzył kontrowersyjny program skupu obligacji w strefie euro. Co miesiąc EBC będzie skupować papiery o wartości 80 miliardów euro, a nie jak dotąd 60 miliardów.
Decyzja banku to przede wszystkim reakcja na zbyt niską inflację w eurolandzie.
Na komunikat banku zareagowały już rynki. Osłabiło się euro. Indeks giełdy we Frankfurcie wspiął się z kolei na najwyższy poziom od dwóch miesięcy.
Rynki zaskoczone decyzjami szefa EBC
Rynki walutowe nie do końca zadecydowały, co zrobić z informacjami przekazanymi przez Mario Draghiego – pisze w swoim komentarzu Matthew Ryan, analityk Ebury.
REKLAMA
Jak zauważa, euro osłabiło się tuż po ogłoszeniu decyzji EBC o większym niż się spodziewano rozszerzeniu skupu aktywów oraz obniżce stopy procentowej i depozytowej.
Draghi wyklucza kolejne obniżki, złoty się umacnia
Jednak komentarze szefa EBC, dotyczące wykluczenia przyszłych obniżek, spowodowały wzrost poziomu złotego, który zakończył konferencję Draghiego znaczącym umocnieniem.
̶ Spodziewamy się, że skala programu ilościowego oraz obniżka stóp w najbliższych tygodniach będzie wywierać presję na euro, mówi Matthew Ryan, analityk Ebury.
Rynki czekały na obniżki stóp procentowych
̶ To była kluczowa decyzja, na którą od kilku tygodni oczekiwały rynki finansowe. Dlatego po jej ogłoszeniu natychmiast zareagowały giełdy bardzo solidnymi wzrostami -mówi Marek Wołos ekonomista Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
REKLAMA
Natomiast zaskoczeniem była zapowiedź Draghiego ewentualnego wyczerpywania się działań stymulacyjnych
̶ Dużym zaskoczeniem była wypowiedź szefa EBC, który zapowiedział, że katalog działań stymulujących się wyczerpuje i być może to już ostatnie tak agresywne działanie banku – mówi Wołos.
Po wzrostach, spore spadki
Ta wypowiedź spowodowała rozczarowanie inwestorów i natychmiastowe ich reakcje – rynki dużo oddały ze wzrostów, które nastąpiły po zapowiedzi obniżki stóp procentowych, podkreśla analityk.
Euro w górę
Decyzja EBC spowodowała również dużą zmienność na rynkach walutowych - dodaje ekspert.
Jak mówi, złoty w pierwszej chwili spadł do euro do poniżej 4,30, czyli najniżej od grudnia, ale gdy szef EBC zapowiedział zmniejszenie interwencji, sytuacja się odwróciła i euro zaczęło rosnąć w siłę.
W czwartek wieczorem euro kosztowało - 4 zł i 34 gr, dolar 3.88 frank szwajcarski 3.94, a kurs funta to 5 zł i 55 gr.
IAR, Ebury, abo, jk
REKLAMA