Wirus zika groźniejszy niż sądzono? Lekarze szukają potwierdzenia
Wirus Zika może zagrażać nie tylko nienarodzonym dzieciom, powodując u nich małogłowie, ale może być także niebezpieczny dla dorosłych. Wskazuje na to coraz więcej danych.
2016-03-11, 10:20
Posłuchaj
Francuscy naukowcy piszą w "Gazecie Medycznej Nowej Anglii", że wirusa Zika wykryto u 81-letniego mężczyzny z ciężkim zapaleniem mózgu. Na razie nie jest potwierdzone, że to wirus był przyczyną choroby. Inna grupa badaczy wykryła zakażenie tym samym wirusem u pacjenta z zapaleniem rdzenia kręgowego.
Powiązany Artykuł
Wiadomo już, jak wirus zika może wywoływać małogłowie
WHO wskazuje tymczasem na prawdopodobny związek wirusów Zika z tak zwanym zespołem Guillaina-Barrego. To choroba o podłożu autoimmunologicznym, która doprowadza do osłabienia mięśni. W niektórych przypadkach może wywołać paraliż.
- Dochodzi do uszkodzenia osłonek włókien czuciowych. Taka choroba może trwać od kilku dni do kilku tygodni" - tłumaczy profesor Leszek Szenborn, infekcjolog z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dodaje, że w rzadkich przypadkach zespół Guillaina-Barrego może zagrażać życiu.
Obecnie zakażenia obserwowane są w gorących krajach, ale zdaniem WHO tropikalne komary, które roznoszą wirusy Zika, latem mogą pojawić się na południu Europy.
REKLAMA
IAR/fc
REKLAMA