Manifestacja "w obronie TK". Protestujący domagają się publikacji orzeczenia

Akcja, która odbyła się pod hasłem "Przywróćmy ład konstytucyjny", ma związek ze środowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz wydaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat zmian w ustawie o TK.

2016-03-12, 16:44

Manifestacja "w obronie TK". Protestujący domagają się publikacji orzeczenia

Posłuchaj

"Przywróćmy ład konstytucyjny" - manifestacjia przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Protestujący trzymali transparenty z napisami m.in.: "Dość łamania prawa". Widać było flagi Polski i Unii Europejskiej. "Tu jest Polska", "Zima wasza, wiosna nasza" - krzyczeli.

Czytaj więcej:
trybunał konstytucyjny mozaika 01 1200 free.jpg
Spór wokół TK

Przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego obecni byli m.in. szef Nowoczesnej Ryszard Petru, lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski, posłanka Platformy Obywatelskiej i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka.

- Przyszliśmy tutaj, żeby okazać szacunek polskiej konstytucji - wyjaśniła posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. - Chodźcie z nami, obronimy polską konstytucję - powiedziała.

Jak stwierdziła, to jest czas, by prezydent Polski Andrzej Duda odpowiedział sobie na pytanie, czy "chce stać po stronie bezprawia, chaosu i staczać Polskę w stronę autorytaryzmu, czy chce stać po stronie demokratycznego ładu i litery prawa".

Polityk PO Borys Budka zachęcał do pisania wiadomości do rządu z apelem o opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca w sprawie noweli ustawy o TK.

- Bronimy dziś Trybunału Konstytucyjnego, bo tylko TK jest w stanie obronić naszą wolność - podkreślił lider KOD Mateusz Kijowski.


źródło: TVN24/x-news


Po przemówieniach uczestnicy przemaszerowali przed Pałac Prezydencki, gdzie ok. godz. 14 zakończyła się manifestacja. Według policji pochód zgromadził co najmniej kilkanaście tysięcy osób, wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak tymczasem informował na Twitterze, że spod siedziby TK wyruszyło 27 tys. osób, a przed Pałacem Prezydenckim było ich ponad 50 tysięcy.

REKLAMA

Mniejsze demonstracje odbyły się w kilku innych miastach m.in. Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Zielonej Górze i Bielsku-Białej.

***

Ryszard Petru w zeszłym tygodniu zaapelował do innych partii opozycyjnych, by wszyscy razem, ponad podziałami, domagali się "przywrócenia ładu konstytucyjnego w Polsce". Na zaproszenie lidera Nowoczesnej odpowiedzieli politycy PO i działacze KOD.

W sobotniej manifestacji nie biorą udziału działacze partii Razem, którzy od czterech dni protestują przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów domagając się publikacji wyroku TK.


x-news.pl, TVN24

Orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, jest niekonstytucyjnych. Trybunał uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji. Dwoje sędziów zgłosiło zdanie odrębne.

W ocenie polityków PiS posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego było niezgodne z prawem.

W piątek Komisja Wenecka przyjęła opinię w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Wystąpił o nią w grudniu minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Przedstawiciele KW przyjechali do Polski w lutym.

W opinii czytamy, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W dokumencie mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".


x-news.pl, TVN24

Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Przewodniczący KW Gianni Buquicchio powiedział, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku Trybunału.

W sobotę rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że premier Beata Szydło, traktując z powagą opinię Komisji Weneckiej i szanując demokrację, postanowiła przekazać opinię KW do Sejmu, na ręce pana marszałka Marka Kuchcińskiego, wraz ze wszystkimi naszymi uwagami, zastrzeżeniami.


x-news.pl, TVN24

- Parlamentarzyści, którzy są reprezentantami narodu, powinni podjąć wspólną pracę nad wyjściem z politycznego sporu - zaznaczył. - Z racji tego, że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym była projektem poselskim, spór ten powinien być rozwiązany przy zaangażowaniu i współpracy wszystkich klubów parlamentarnych - oznajmił.

Odniósł się także do zalecenia, by środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany. - Podtrzymujemy zdanie, że rząd RP nie może opublikować stanowiska niektórych sędziów TK, które nie jest oparte na przepisach prawa. Ta kwestia również wymaga wypracowania konsensu - wskazał.

IAR, PAP, kk, fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej