Nowa formuła egzaminów adwokackich i radcowskich

Po raz pierwszy w ramach egzaminów, zdający będą mieli do rozwiązania zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu albo etyki zawodowej polegające na "przygotowaniu opinii prawnej w oparciu o akta lub przedstawiony stan faktyczny".

2016-03-13, 09:56

Nowa formuła egzaminów adwokackich i radcowskich
Sprawy spadkowe podzieliły niejedną rodzinę . Foto: Pixabay (Domena publiczna)

Taki wymóg wprowadziła uchwalona w czerwcu 2013 r. pierwsza z tzw. ustaw deregulacyjnych.

Egzaminy trwać będą od wtorku do piątku. Przystąpi do nich ponad 5,5 tys. osób: ponad 2,3 tys. do egzaminu adwokackiego i około 3,2 tys. do radcowskiego - informuje resort sprawiedliwości.

Jak poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości, egzaminy będą składać się z pięciu części i rozplanowano je na cztery dni. W przypadku pierwszego, drugiego i trzeciego dnia będą trwały po sześć godzin oraz osiem godzin w czwartym dniu. W zeszłym roku egzaminy trwały trzy dni.

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich

We wtorek zdający będą rozwiązywać zadanie z zakresu prawa karnego, w środę – zadanie z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego, w czwartek – zadanie z zakresu prawa gospodarczego, a w piątek - zadanie z zakresu prawa administracyjnego i nowe zadanie o zasadach wykonywania zawodu adwokata albo radcy lub o zasadach etyki.

REKLAMA

Zadania egzaminacyjne – jednakowe dla wszystkich zdających dany egzamin – przygotowane zostały przez zespoły, powołane przez Ministra Sprawiedliwości, w skład których wchodzą przedstawiciele MS oraz Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych.

Egzaminy przeprowadzone zostaną przez 83 komisje egzaminacyjne, w tym 34 komisje w 13 miastach do egzaminu adwokackiego i 49 komisje w 19 miastach do egzaminu radcowskiego. W skład każdej komisji wchodzi osiem osób – czterech przedstawicieli MS oraz czterech przedstawicieli samorządu zawodowego.

"Podobnie jak w latach ubiegłych, zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych, według własnego wyboru, pismem ręcznym lub przy użyciu sprzętu komputerowego. Zdecydowana większość zdających, ok. 99 proc., wybrało możliwość rozwiązywania zadań przy użyciu sprzętu komputerowego" - zaznaczył resort sprawiedliwości.

W zeszłym roku do egzaminu adwokackiego przystąpiło 2175 osób, zaś do egzaminu radcowskiego 3635 osób. Zdawalność w poszczególnych komisjach oscylowała wokół 80 proc.

REKLAMA

PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej