Specustawa dotycząca szczytu NATO przyjęta przez Sejm
Ustawa zakłada, że zamówienia związane z organizacją szczytu - na dostawy, usługi i roboty budowlane - mają być wyłączone spod prawa o zamówieniach publicznych, przy zachowaniu podstawowych standardów.
2016-03-16, 20:40
Posłuchaj
W ciągu dnia odbyło się drugie czytanie specustawy. Szef komisji obrony Michał Jach z PiS stwierdził, że od dnia, kiedy ogłoszono, iż szczyt NATO odbędzie się w Warszawie nie zrobiono nic, aby go przygotować. - Nie zarezerwowano Stadionu Narodowego na to wydarzenie - powiedział.
Poseł dodał, że bez uchwalenia specustawy, nie uda się we właściwy sposób przygotować lipcowego szczytu.Nie można byłoby przeprowadzić przetargów, bo na podstawie ustawy o zamówieniach publicznych ich realizacja wymaga czasu.
Posłuchaj
Cezary Grabarczyk zapowiedział w imieniu Platformy Obywatelskiej, że klub wstrzyma się od głosu. Jak mówił, pojawiają się wątpliwości, czy ustawa jest zgodna z prawem europejskim oraz czy jej uchwalenie jest niezbędne do zorganizowania szczytu NATO.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Flagi NATO Polska wiki 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/bca780e5-f680-4cd3-b323-dc3cf47f2030.jpg)
Większa obecność NATO w Polsce? Prezydent i szef Sojuszu zgodni
Grabarczyk wyjaśniał, że regulacje, z których można byłoby skorzystać w tej sytuacji są zapisane w artykule 4. prawa zamówień publicznych. Według polityka PO stanowi on, że ustawy nie stosuje się do zamówień, którym nadano klauzule tajności lub jeśli występuje istotny interes bezpieczeństwa państwa.
Jakub Kulesza z ruchu Kukiz'15 nazwał specustawę "protezą na nadzwyczajne okoliczności". Krytykował przyjmowanie ustaw specjalnych, które - jak mówił - rozwiązują tymczasowe problemy, a nie są elementem systemu. Polityk ocenił jednak, że w tym przypadku jest "sytuacja nadzwyczajna".
Posłuchaj
Nowoczesna wniosła poprawki do rządowej ustawy. Prezentował je w czasie drugiego czytania poseł Adam Cyrański. Chodziło o szczególny nadzór CBA nad szczytem NATO i złożenie przez szefa biura pisemnego sprawozdania z wypełnienia tego obowiązku przed sejmową komisją obrony narodowej.
REKLAMA
Poza tym koszty organizacji szczytu miały być podane do wiadomości publicznej. Tuż przed głosowaniem Nowoczesna wycofała swoje poprawki.
Posłuchaj
Za przyjęciem ustawy głosowało 301 posłów, 131 wstrzymało się od głosu, nie było głosów przeciwnych. Specustawą ma się w czwartek zająć Senat.
Szczyt NATO w Warszawie ma się odbyć 8 i 9 lipca.
REKLAMA
IAR/iz
REKLAMA