Sejm zajmie się dziś m.in. projektem nowelizacji ustawy o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP
Projekt tworzy podstawy prawne, dzięki którym "obce wojska będą mogły prowadzić operacje wojskowe (inne niż ćwiczenia) w czasie pokoju na terytorium Polski".
2016-03-17, 07:12
Posłuchaj
Zgodnie z projektem zgodę na pobyt w Polsce wojsk obcych, głównie NATO i UE, w ramach wzmocnienia wojskowego polskich sił zbrojnych w operacjach wojskowych, prowadzonych w naszym kraju w czasie pokoju ma wyrażać prezydent na wniosek szefa MON, po uzyskaniu zgody premiera. W zgodzie będzie określony m.in. cel pobytu i zakres uprawnień obcych wojsk.
PIT, CIT i darmowe leki
Posłowie zajmą się także rządowym projektem zmian w ustawach o PIT, CIT oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Zakłada on, że wartość transakcji, która uprawnia przedsiębiorców do dokonywania płatności bez użycia rachunku płatniczego, zostanie obniżona z 15 tys. euro do 15 tys. zł. Oznacza to, że płatności między przedsiębiorcami powyżej 15 tys. zł (ok. 3 tys. euro) - bez względu na ich liczbę w ramach jednej transakcji - będą musiały być dokonywane za pośrednictwem rachunku płatniczego.
Sejm zajmie się też prawdopodobnie projektem przyznającym osobom, które ukończyły 75. rok życia, prawo do bezpłatnych leków - to jedna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło. Projekt zakłada, że osoby po 75. roku życia będą miały prawo do tych bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia.
Materiały wybuchowe
Prawdopodobnie posłowie powrócą też do prac nad rządowym projektem ustawy, który ma uporządkować obrót materiałami wybuchowymi przeznaczonymi do użytku cywilnego - dotyczy m.in. materiałów wybuchowych używanych w górnictwie, ale także np. petard i fajerwerków. Według autorów projektu, dzięki nowym rozwiązaniom w obrocie pojawią się wyroby pirotechniczne i materiały wybuchowe przeznaczone do użytku cywilnego, spełniające podwyższone wymogi bezpieczeństwa.
Prawdopodobnie Sejm będzie też kontynuować pracę nad rządowym projektem ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym zakładającym m.in. utworzenie rejestru pedofilów.
W Sejmie odbędzie się także trzecie czytanie projektu ustawy zmieniającego zapisy w kodeksie cywilnym i kodeksie postępowania cywilnego. Chodzi o możliwość korekty terminu wejścia w życie projektu na 8 września. Ma to związek z koniecznością sprawdzenia gotowego już systemu EKW (Elektroniczne Księgi Wieczyste) przez notariuszy, komorników oraz sądy. Tuż po trzecim czytaniu przewidziane jest głosowanie.
Co dalej z opinią Komisji Weneckiej?
W Sejmie odbędzie się również drugie czytanie poselskich (PiS) propozycji zmian w ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Dotyczą one zmiany trybu powoływania i odwoływania dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Odnoszą się także do przedłużenia dotychczas realizowanego, dwuetapowego modelu szkolenia wstępnego.
Do izby niższej wróci także rządowy projekt nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wprowadzający między innymi zakaz umieszczania dzieci w pieczy zastępczej wbrew woli rodziców wyłącznie z powodu ubóstwa.
REKLAMA
Posłowie wysłuchają również informacji bieżącej w sprawie wypełnienia przez rząd zaleceń Komisji Weneckiej. Wniosek w tej sprawie złożył klub PO. Przedstawiciele rządu będą też odpowiadać na pytania posłów.
IAR,PAP,kh
REKLAMA