Matura z religii? Informacja Ministerstwa Edukacji Narodowej
MEN nie podejmuje prac nad wprowadzeniem matury z religii. Minister Anna Zalewska oświadczyła, że teraz musi się zająć innymi, pilniejszymi sprawami.
2016-03-18, 14:30
Posłuchaj
Szefowa resortu dodała, że wprowadzenie nowego przedmiotu do systemu egzaminacyjnego to jest proces, który trwa co najmniej dwa lata.
MEN informuje jednocześnie, że w sprawie matury z religii nie było żadnego oficjalnego pisma ze strony Episkopatu.
Niedawno minister Zalewska mówiła, że maturzyści powinni mieć możliwość zdawania egzaminu dojrzałości z religii, tak jak z każdego innego przedmiotu. - Religia jest jedynym dyskryminowanym przedmiotem na maturze. Przypominam, że egzamin dojrzałości można napisać z każdego przedmiotu, a przecież religia jest potrzebna dla tych, którzy zdają na teologię, czy idą do seminarium - wskazała szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Jesienią 2013 roku temat religii na maturze był omawiany podczas spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Strona kościelna poprosiła o ponowne przeanalizowanie możliwości prawnych, co do wprowadzenia religii jako dodatkowego egzaminu maturalnego. Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji po spotkaniu ministrów z biskupami poinformował wtedy, że wprowadzenie religii na maturze to bardzo trudne zagadnienie.
REKLAMA
Jednym z argumentów wysuwanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej był brak wpływu rządu na to, czego uczy się na religii. Episkopat Polski stał wtedy na stanowisku, że tym, którzy chcą, państwo powinno zapewnić możliwość zdawania egzaminu maturalnego z religii. Skoro można pisać maturę z wiedzy o tańcu to, dlaczego nie z religii? - pytali biskupi.
Lekcje religii w szkole nie są obowiązkowe. Rodzice sami decydują, czy dziecko chodzi na religię, etykę, czy też rezygnuje z obu tych zajęć.
Od 2007 roku oceny z religii i etyki są wliczane do średniej ocen.
IAR/iz
REKLAMA
REKLAMA