Spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskimi senatorami. "Nie rozmawialiśmy o sprawach wewnętrznych Polski"

Prezydent poinformował, że sobotnia rozmowa z amerykańskimi senatorami poświęcona była głównie tematyce bezpieczeństwa naszego regionu.

2016-03-20, 16:55

Spotkanie Andrzeja Dudy z amerykańskimi senatorami. "Nie rozmawialiśmy o sprawach wewnętrznych Polski"
Prezydent Andrzej Duda w drodze na spotkanie z delegacją amerykańskich senatorów. Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda: senatorowie chcieli porozmawiać o bezpieczeństwie w Europie Środkowej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Zaznaczył, że amerykańscy politycy reprezentowali senacką komisję, zajmującą się właśnie sprawami bezpieczeństwa. Prezydent dodał, że wyjazd senatorów miał "swoiście studyjny" charakter i głównym tematem ich zainteresowania była sytuacja w Europie Środkowej.

Prezydent dodał, że w trakcie rozmowy tematy dotyczące polityki wewnętrznej naszego kraju nie były w kręgu zainteresowania amerykańskich senatorów. Andrzej Duda przyznał, że jego rozmówcy w kontekście polskiej dyskusji o Trybunale Konstytucyjnym "uśmiechali się tylko, że podobny spór jest w tej chwili w Stanach Zjednoczonych".

Spotkanie Andrzeja Dudy z pięcioosobową delegacją amerykańskich senatorów odbyło się w jednym z hoteli przy Rynku Głównym w Krakowie. Trwało dwie godziny.

Przygotowanie do wizyty w USA

W środę prezydencki minister Krzysztof Szczerski mówił, że tematem rozmowy mają być kwestie bezpieczeństwa, szczyt NATO oraz "wszystkie te kwestie, które są pokazywane przez media jako część politycznego dialogu między Polską a Stanami Zjednoczonymi". Poinformował, że strona polska spotkanie traktuje jako element przygotowania do wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie.

REKLAMA

Prezydent pod koniec marca udaje się do USA, gdzie m.in. weźmie udział w IV Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie.

W grupie amerykańskich polityków była senator polskiego pochodzenia, Barbara Mikulski.

Szczyt NATO odbędzie się w Warszawie w dniach 8-9 lipca. Według polskiego prezydenta szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego powinien mieć trzy zasadnicze cele: być wszechstronny, czyli poświęcony bezpieczeństwu i na wschodzie, i na południu; ukierunkowany na przyszłość oraz zakończyć się podjęciem konkretnych decyzji.

- Dla mnie przede wszystkim to oznacza konieczność wzmocnienia obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Środkowo-Wschodniej – mówił w marcu prezydent.

REKLAMA

Spotkanie z Viktorem Orbanem

W sobotę Andrzej Duda zakończył wizytę na Węgrzech. W ostatnim jej dniu spotkał się z węgierskim premierem Viktorem Orbanem, uczestniczył też w inauguracji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że politycy rozmawiali o niestabilności strefy euro, kryzysie migracyjnym i współpracy w Europie Środkowej. Jak mówił Szczerski, Orban z entuzjazmem odniósł się do koncepcji Andrzeja Dudy szerszej współpracy w regionie Bałtyk-Adriatyk-Morze Czarne i budowania połączenia północ-południe w tym obszarze.

W kontekście współpracy w Europie Środkowej mówiono między innymi o rozbudowie infrastruktury energetycznej między krajami regionu. - A zatem także o tym, jak można budować suwerenność energetyczną tego regionu. Wiemy że cały region oczekuje dzisiaj na zakończenie budowy gazoportu w Świnoujściu tak i uruchomienie dostaw gazu - relacjonował Krzysztof Szczerski.

TVN24/x-news

REKLAMA

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Przed południem Andrzej Duda złożył wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza w Budapeszcie. Potem wraz z prezydentem Węgier Janosem Aderem wziął udział w inauguracji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W czasie uroczystości Janos Ader przypomniał, że Polacy okazali Węgrom dużo wsparcia między innymi w czasie powstania w 1956 roku.

Janos Ader dodał, że ci pamiętają o tym do dziś. - Setki lat wspólnego doświadczenia pomagają w tym, byśmy dzisiaj wspólnie podnosili głos w kwestiach europejskich. My - Polacy i Węgrzy - wierzymy, że siłę Europie dają jej narody, które zachowują historyczną tożsamość. Polacy i Węgrzy kochają wolność - mówił prezydent Węgier.

Z kolei prezydent Andrzej Duda przypomniał, że w tym roku przypada 60. rocznica dwóch wydarzeń ważnych dla obu naszych narodów - poznańskiego czerwca i powstania węgierskiego. W 1956 roku Polacy i Węgrzy powiedzieli "nie" narzuconym im władzom komunistycznym. - Te wydarzenia pokazały nasze podobieństwo i braterstwo dusz - mówił prezydent.

Po południu Andrzej Duda rozmawiał z marszałkiem węgierskiego Zgromadzenia Narodowego Laszlo Koverem, wpisał się też do Księgi Pamiątkowej Zgromadzenia.

REKLAMA

Na zakończenie pobytu w Budapeszcie prezydent wręczył odznaczenia Węgrom zasłużonym dla współpracy między naszymi krajami.

IAR, PAP, bk


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej