Weszło w życie porozumienie Unii Europejskiej z Turcją w sprawie migrantów

Od dziś wszyscy migranci, którzy przeprawią się z Turcji do Grecji zostaną szybko odesłani z powrotem.

2016-03-20, 10:37

Weszło w życie porozumienie Unii Europejskiej z Turcją w sprawie migrantów
Trwa napływ migrantów do Europy . Foto: PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU

Posłuchaj

Umowa UE z Turcją zaczyna obowiązywać. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Ma to zniechęcić do nielegalnego przeprawiania się na Stary Kontynent. W zamian kraje członkowskie zgodziły się na przyjęcie Syryjczyków przebywających w tureckich obozach - ale nie więcej niż 72 tysiące.

Powiązany Artykuł

imigranci 1200.jpg
Imigranci w Europie

Unia Europejska ma nadzieję, że wraz z podpisaniem umowy z Ankarą zatrzymany zostanie napływ migrantów przez Morze Egejskie.

- To porozumienie jest szansą, a czy zostanie wypełnione, będzie zależało od tego, jak w praktyce będzie realizowane. Jest dobra wola, by problem rozwiązać - mówiła w piątek na zakończenie szczytu premier Beata Szydło.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk, by rozwiać wątpliwości organizacji walczących o prawa człowieka, zapewniał, że realizacja porozumienia będzie odbywać się zgodnie z unijnym i międzynarodowym prawem.

- Przypadek każdej osoby będzie rozpatrywany indywidualnie. Wyklucza to jakiekolwiek masowe deportacje - powiedział Donald Tusk.

Źródło: EU EBS/x-news

A to oznacza, że każdy, kto przeprawi się nielegalnie z Turcji do Grecji, będzie mógł złożyć wniosek o azyl. Będzie też mógł się odwołać w przypadku odmowy.

REKLAMA

Fizyczne powroty do Turcji rozpoczną się 28 marca, a unijne kraje mają rozpocząć przyjmowanie Syryjczyków 1 kwietnia.

W zamian za zgodę Turcji na współpracę, Unia Europejska zgodziła się na postulat Ankary i otwarcie jednego z rozdziałów negocjacyjnych.

Turcja domagała się wcześniej przyspieszenia rokowań i otwarcia pięciu rozdziałów, ale nie zgodził się na to Cypr.

Ponadto w dokumencie zapisano, że w ciągu tygodnia powstanie lista projektów, które będą sfinansowane z przyznanej wcześniej puli trzech miliardów euro. Zabiegała o to Turcja, która narzekała na biurokratyczne wymogi i zbyt długi proces oceny projektów.

REKLAMA

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej