Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dni będą coraz dłuższe

Pierwszy dzień wiosny przypada tuż po marcowym zrównaniu dnia z nocą. Uczniowie tego dnia obchodzą dzień wagarowicza.

2016-03-21, 10:40

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Dni będą coraz dłuższe
Krokusy to jedne z typowych wiosennych kwiatów (zdjęcie ilustracyjne). Foto: pixabay.com

Posłuchaj

Dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz: nasza rodzima przyroda ma się naprawdę nieźle (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Od dzisiaj mamy kalendarzową wiosnę. Astronomiczna zaczęła się w niedzielę. Od tego momentu dni będą dłuższe, a noce krótsze. Dodatkowo powoli można spodziewać się poprawy pogody. W wielu miejscach za oknami wiosny jeszcze nie widać, natomiast w warszawskim zoo jak najbardziej - mówi dyrektor ogrodu zoologicznego Andrzej Kruszewicz.

- Zachęcam do tego, aby przyjść i popatrzeć - powiedział. Mówił o wielu młodych zwierzętach, które niedawno urodziły się w warszawskim ogrodzie. Podziwiać można też kwitnące kwiaty oraz coraz donośniejszy śpiew ptaków.

Pierwsze oznaki wiosny czują też ludzie. Jedni czują większą nadzieję, inni wypatrują oznak wiosny na miejskich klombach, a niektórych spotkają wyjątkowe sytuacje, np. wiosenne oświadczyny.

Synoptycy prognozują, że mimo lekkiego ocieplenia w najbliższych dniach na prawdziwą, przyrodniczą wiosnę trzeba będzie jeszcze poczekać. Większego ocieplenia można spodziewać się na początku kwietnia.

REKLAMA

TVN24/x-news

Astronomiczna wiosna rozpoczęła się o godzinie 5.30 nad ranem czasu obowiązującego w Polsce w niedzielę. To najwcześniej rozpoczęta wiosna od roku 1896. Wynika to ze zjawisk na niebie i obliczeń kalendarzowych.

Skąd się biorą pory roku?

Pory roku zawdzięczamy odpowiedniemu nachyleniu osi obrotu naszej planety do płaszczyzny jej ruchu okołosłonecznego. Oś obrotu tworzy z ekliptyką kąt 66,5 stopnia, dzięki czemu przez pół roku na działanie promieni słonecznych bardziej wystawiona jest półkula północna, a przez drugie pół roku - półkula południowa.

Dwa razy w roku Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim, czyli rzutem równika ziemskiego na sferę niebieską. W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

REKLAMA

Początek astronomicznej wiosny jest istotny dla wyznaczania daty Wielkanocy. Ustala się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku początek astronomicznej wiosny to 20 marca, pełnia Księżyca nastąpi 23 marca, a Wielkanoc 27 marca.

IAR, PAP, bk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej