Historia legendarnego "Kuriera z Warszawy " trafi na ekrany kin

Trwają prace nad powstaniem filmu "Kurier", opowiadającego o Janie Nowaku-Jeziorańskim, emisariuszu Armii Krajowej i wieloletnim dyrektorze Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

2016-03-21, 16:20

Historia legendarnego "Kuriera z Warszawy " trafi na ekrany kin
Jan Nowak-Jeziorański po wojnie założył Radio Wolna Europa, zabiegał też o włączenie Polski do NATO. Foto: Wikimedia/domena publiczna

Posłuchaj

Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego o idei filmu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Producentem filmu jest Muzeum Powstania Warszawskiego. Premierę filmu "Kurier" zaplanowano na wiosnę 2018. Autorem scenariusza i reżyserem dzieła jest Władysław Pasikowski.

Powiązany Artykuł

Jan Nowak-Jeziorański.jpg 663x364.JPG
Jan Nowak-Jeziorański

Film będzie dotyczył misji Nowaka-Jeziorańskiego z Londynu do stolicy Polski, jeszcze przed Powstaniem Warszawski. - Produkcja filmu powoduje, że jest zainteresowanie daną postacią. Wykorzystując to zainteresowanie, będziemy chcieli pokazać jak najwięcej o Nowaku, również z innych okresów jego życia - tych wyjątkowych, kiedy zakłada Radio Wolna Europa, kiedy wprowadza Polskę do NATO - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film ma już gotowy scenariusz, a w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej złożono wniosek o przygotowanie produkcji. - Gromadzimy budżet, rozmawiamy ze sponsorami, bo ten film, mamy nadzieję, będzie w dużej części finansowany przez prywatnych sponsorów, nie instytucje publiczne - dodaje Jan Ołdakowski. Data premiery - 2018 rok - jest uzależniona od szybkiego znalezienia mecenasów przedsięwzięcia.

Informację o filmie "Kurier" poprzedziła prezentacja wyników badania TNS Polska o pamięci o Janie Nowaku-Jeziorańskim. Z sondażu wynika, że co drugi Polak słyszał o legendarnym kurierze z Warszawy, jednak im młodsi respondenci, tym mniejsza wiedza na jego temat.

REKLAMA

ZOBACZ też serwis portalu PolskieRadio.pl: RADIA WOLNOŚCI >>>

- Film o Janie Nowaku-Jeziorańskim jest potrzebny i to nie tylko ze względu na tę nietuzinkową historię. Ale również ze względu na misję muzeum, chęć przypominania i przybliżania Polakom, a także światu, jednej z najważniejszych sylwetek XX wieku, czyli Jana Nowaka-Jeziorańskiego - dodaje Anna Kotonowicz, rzeczniczka Muzeum Powstania Warszawskiego.

Według badania na zlecenie MPW, 42 procent Polaków nie wie kim był Jan-Nowak Jeziorański. Sondaż TNS Polska przeprowadzono w dniach 19-24 lutego na reprezentatywnej próbie 1010 Polaków w wieku powyżej 14 lat.

IAR/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej