Troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk w Londynie

2016-03-24, 16:45

Troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk w Londynie
Stadion Olimpijski w Londynie. Foto: Wikimedia Commons/Jon Curnow/CC-BY-2.0

Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) uwzględnił w czwartek apelację Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), w wyniku czego troje rosyjskich lekkoatletów straciło medale igrzysk olimpijskich w Londynie (2012).

Ze złotymi medalami pożegnali się triumfator chodu na 50 km Siergiej Kirdiapkin i biegająca na 3000 m z przeszkodami Julia Zaripowa, a ze srebrnym druga na mecie chodu na 20 km Olga Kaniskina.

Ta trójka była w gronie sześciu lekkoatletów zdyskwalifikowanych po wykryciu nieprawidłowości w ich paszportach biologicznych. Rosyjska agencja antydopingowa (RUSADA) podchodziła jednak wybiórczo do kwestii anulowania ich rezultatów i nie zamierzała odbierać im olimpijskich medali.

Po decyzji CAS wymazane z tabel zostaną osiągnięte przez nich wyniki w okresie sierpień 2009 - październik 2012.

- Historia została napisana na nowo. Sprawiedliwości stało się zadość i teraz jestem mistrzem olimpijskim. Nie mogę się doczekać kiedy zobaczę oficjalnie poprawione rezultaty - napisał w oświadczeniu Jared Tallen. Australijczyk przegrał w Londynie z Kirdiapkinem o 54 sekundy.

Trzeci był wówczas Chińczyk Si Tianfeng, a czwarty Irlandczyk Robert Heffernan. Już wcześniej zdyskwalifikowano piątego na mecie Rosjanina Igora Jerochina. Na siódme miejsce awansował Łukasz Nowak, a na 16. Rafał Sikora.

Złoty medal Zaripowej otrzyma Tunezyjka Habiba Ghribi, na drugie miejsce przesunęła się Etiopka Sofia Assefa, a na trzecie Kenijka Milcah Chemos Cheywa.

W chodzie na 20 km Kaniskinę na drugiej pozycji zastąpi Chinka Qieyang Shenjie, a na trzeciej znajdzie się jej rodaczka Liu Hong.

Oficjalnej korekty wyników igrzysk w Londynie musi jeszcze dokonać Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

bor

Polecane

Wróć do strony głównej