Święta Wielkanocne – czas nadziei
W magazynie Interakcje w Polskim Radiu 24 w kontekście świąt wielkanocnych dr Anna Dziedzic i Katarzynie Kucewicz wyjaśniały znaczenie nadziei we współczesnym świecie. Dla każdej osoby, bez względu na wiarę czy jej brak, słowo to oznacza coś innego.
2016-03-25, 09:02
Posłuchaj
Święta Wielkanocne to okres, którego przesłanie dotyczy przede wszystkim nadziei – dla chrześcijan – na życie wieczne, dla niewierzących – na nowe otwarcie przychodzące wraz z wiosennym ożywieniem.
– Nadzieja to postawa wyczekiwania, która zakłada, że mamy jakiś obiekt, który jest możliwy do osiągnięcia. Jednocześnie nie ma pewności, że uda się to zrobić. To wyczekiwanie nakierowane jest na przyszłość. Samo posiadanie nadziei jest nakierowane na przyszłość – wyjaśniała dr Anna Dziedzic z Instytutu Filozofii UW.
Psycholog Katarzynie Kucewicz dodała, że na przestrzeni lat psychologiczne rozumienie nadziei ulegało licznym przemianom.
– Freud w psychoanalizie zakładał, że nadzieja to życie w iluzji, czyli oczekiwanie na to, co wydarzy się w przyszłości, zamiast funkcjonowania tu i teraz. Współcześnie do nadziei podchodzi się jako do stanu emocjonalnego, który motywuje nas do działania – tłumaczyła gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Agnieszka Furtak-Bilnik.
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA