Imigracyjne wyzwania dla Polski

Jak na razie kryzys migracyjny, który dotknął kraje Europy Zachodniej i Południowej omija Polskę. Jednak brak tysięcy przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu nie oznacza, że do naszego kraju nie dotarł lęk przed imigrantami. Co robić, by w Polakach nie potęgowały się te obawy? Na ile jesteśmy otwarci na przedstawicieli obcych kultur?

2016-04-02, 18:30

Imigracyjne wyzwania dla Polski
Młodzi Polacy chętnie manifestują swoje obawy związane z napływem imigrantów z krajów muzułmańskich. N/z Marsz Niepodległości z 2015 roku organizowany pod hasłem "Polska dla Polaków. Polacy dla Polski". Foto: PAP/Paweł Surnak

Posłuchaj

02.04.16 prof. Paweł Boski: „Stopień niechęci wobec imigrantów z Bliskiego Wschodu jest dramatycznie wysoki (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Przez lata wydawało się, że problemy związane z integracją imigrantów były domeną zachodnich krajów europejskich. Dzisiaj już wiemy, że niebawem Polska i Polacy mogą stanąć przed podobnymi wyzwaniami.

– Problem integracji i wielokulturowości w Europie Zachodniej zaczął się od społeczeństw, które miały przeszłość kolonialną. Polska dopiero staje przed tym problemem i nową rzeczywistością – powiedział prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy.

Jedną z najliczniejszych mniejszości w naszym kraju są Wietnamczycy. Są to przedstawiciele kultury odległej od polskich wzorców, jednak nie budzą oni negatywnych emocji i można powiedzieć, że dobrze wkomponowali się w polskie społeczeństwo.

– Bardzo często współpracują z Polakami, a także stanowią grupę nieutożsamianą z żadnymi aktami terroru i wrogości wobec innych ludzi. Jest to chyba jeden z najważniejszych czynników – dodał prof. Paweł Boski.

REKLAMA

Polskie Radio 24/db/mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej