Pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim
W Polskim Radiu 24 Natalia Marczak i Franek Kurzajewski z Żydowskiego Klubu Sportowego Makabi Warszawa mówili o tym, jak wśród młodych osób pochodzenia żydowskiego czczona jest pamięć o powstaniu w Getcie Warszawskim. Dokładnie 73 lata temu wybuchły walki warszawskich Żydów z niemieckim okupantem.
2016-04-19, 16:12
Posłuchaj
Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku na wieść o likwidacji getta i było pierwszą na dużą skalę akcją zbrojną, podjętą przez różne organizacje żydowskie i polskie, działające na tym terenie. W walce przeciw okupantowi uczestniczyli także sportowcy z KS Makabi Warszawa.
– Z drużyną Makabi Warszawa wiąże się bardzo długa historia. Przed wojną zespół rozegrał wiele meczów m.in. z Polonią Warszawa. Większość sportowców Makabi Warszawa zginęła w getcie i obozach zagłady. Po wojnie klub nie miał szans na odrodzenie – powiedziała Natalia Marczak.
– Nie możemy utożsamiać okresu, gdy Bóg o nas zapomniał, tylko z martyrologią narodu żydowskiego. To byli zwykli ludzie, którzy mieli swoje pasje i zainteresowania, cieszyli się życiem. Mówienie tylko w poważny sposób nie powinno pojawiać się tak często. Trzeba mówić też o drobnych rzeczach, które cieszą nas i cieszyły tych ludzi wtedy – dodał Franek Kurzajewski.
Więcej o pamięci o ofiarach Powstania w Getcie Warszawskim w całej rozmowie.
REKLAMA
Polskie Radio 24/gm
REKLAMA