Zatonął statek z migrantami. Mogło zginąć nawet 500 osób
Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) potwierdził poniedziałkowe informacje mediów o kolejnej katastrofie przeładowanego statku rybackiego z migrantami na Morzu Śródziemnym.
2016-04-20, 16:30
Statek zmierzał w kierunku wybrzeża Włoch - powiedziały UNHCR osoby, które przeżyły katastrofę.
Pierwsze wiadomości o zatonięciu statku podały brytyjskie media, powołując się na rozmowy z rodzinami zaginionych na morzu migrantów i informując, że większość z nich stanowili obywatele Somalii. Wskazywano, że wypłynęli oni z Egiptu i zamierzali dotrzeć do Włoch.
Przez dwa dni ani włoskie, ani inne służby nie dotarły do żadnych dowodów katastrofy. Pierwszy potwierdził je w środę UNHCR, wyjaśniając, że migranci wyruszyli z Libii.
Powiązany Artykuł
Imigranci w Europie
W wydanym komunikacie biuro komisarza ONZ oświadczyło, że otrzymało relacje migrantów z Somalii, Sudanu, Etiopii i Egiptu, przebywających w Grecji. To oni opowiedzieli, że byli świadkami i zarazem uczestnikami katastrofy, w której zginęło około 500 osób.
Z przekazanych przez nich informacji wynika, że kilka dni wcześniej statek rybacki wypłynął z okolic Tobruku w Libii ze 100-200 ludźmi na pokładzie. Już na otwartym morzu przemytnicy migrantów zmusili następną liczną grupę do przejścia na pokład tego statku z mniejszej jednostki. Z powodu przepełnienia kuter zatonął; na jego pokładzie było kilkaset osób.
REKLAMA
Uratowało się 41 migrantów, którzy nie zdążyli wejść na pokład statku, i ci, którzy zdołali dopłynąć wpław do mniejszej łodzi. Zostali potem zauważeni w morzu, gdy dryfowali, i przewieziono ich do portu w greckim mieście Kalamata na Peloponezie.
UNHCR zaapelował o wyjaśnienie okoliczności tego wypadku, a także o wzmożenie wysiłków na rzecz ratowania ludzi i walki z przemytnikami.
Migracja prze Morze Śródziemne
Według ekspertów wszystko wskazuje na to, że najbardziej uczęszczanym szlakiem migracyjnym staje się ponownie Morze Śródziemne, przez które płynąć będą ludzie wysyłani do Włoch przez przemytników z wybrzeży Libii.
Obecnie zintensyfikowali oni przerzut ludzi w obawie, że wraz z nadziejami na stopniowe przywracanie stabilizacji w tym ogarniętym chaosem kraju zaostrzone zostaną kontrole na jego brzegach.
W ośrodkach dla uchodźców i azylantów w całych Włoszech jest już niemal komplet - informuje MSW. Przebywa w nich obecnie 111 tysięcy osób.
REKLAMA
Międzynarodowe organizacje informują, że na wybrzeżach Libii gotowych do odpłynięcia do Włoch jest kilkaset tysięcy migrantów.
Według unijnej agencji Frontex w marcu przez centralną część Morza Śródziemnego do Włoch przedostało się 9,6 tys. migrantów. Od początku roku do Włoch przybyło około 25 tysięcy uchodźców.
(We wrześniu 2015 roku tylko w ciągu jednej doby marynarka wojenna i straż przybrzeżna Włoch uratowały ponad 4,5 tys. imigrantów na Morzu Śródziemnym)
Źródło: ENEX/x-news
REKLAMA
IAR/PAP, to
REKLAMA