Polskie szkolnictwo na Białorusi

Szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim. Oto główne zadanie Polskiej Macierzy Szkolnej, która we współpracy z Fundacją Zygmunta Zaleskiego dba o rozwój rodzimego szkolnictwa na wschód od granic naszego kraju. W audycji rozmowa o stanie, problemach i przyszłości polskich szkół na Białorusi.

2016-05-08, 19:43

Polskie szkolnictwo na Białorusi
Młodzież polska, zrzeszona przy Polskiej Macierzy Szkolnej, foto: http://pmsgrodno.org/

Posłuchaj

08.05.16 Stanisław Sienkiewicz: „Sytuacja języka polskiego na Białorusi jest niezwykle skomplikowana (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Polska Macierz Szkolna została zarejestrowana na Białorusi w 1995 roku. Stowarzyszenie wydaje periodyk „Słowo Ojczyste”. Pod patronatem Macierzy działają – Duszpasterstwo Nauczycieli Katolickich, Klub Kobiet Polskich „Grodnianka”, Towarzystwo Sportowe „Sokół”. Macierz prowadzi też polską szkołę w Grodnie.

– Nasza instytucja wypełnia lukę w polskim systemie oświatowym na Białorusi. Organizujemy wiele festiwali poświęconych twórczości chociażby Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, czy Czesława Niemena. Muszę przyznać, że jest wiele osób, które chcą uczestniczyć w zajęciach Macierzy i rozwijać swoją wiedzą związaną z polską kulturą  – powiedział Stanisław Sienkiewicz, przewodniczący Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi

We wspieranie działalności Macierzy mocno zaangażowana jest Fundacja Zygmunta Zaleskiego. Jednym z jej celów jest pomoc polskim instytucjom oświatowym znajdującym się poza granicami Polski.

– Wkładem Fundacji w funkcjonowanie Macierzy na Białorusi jest budowa i wyposażenie ośrodka kultury polskiej w Grodnie. Sama Macierz jest niezwykłą instytucją, która w ogromnym stopniu pomaga nauczycielom języka polskiego pracującym na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Dzięki niej na Białoruś docierają także ludzie polskiej kultury i nauki. Macierz jest miejscem, gdzie spotykają się ludzie chcący podtrzymywać ducha polskości – podkreślił Tomasz Jackowski z Fundacji Zygmunta Zaleskiego.

REKLAMA

W audycji Stanisław Sienkiewicz i Tomasz Jackowski w szerszy sposób mówili o sytuacji polskiego szkolnictwa oraz działalności instytucji promujących polska kulturę na Białorusi.

Polskie Radio 24/db/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej