Światowy Dzień Bez Papierosa
W Polsce jest ok. 9 milionów palaczy. Światowy Dzień bez Papierosa, który obchodzimy 31 maja, może być okazją do rzucenia palenia. Do zmiany swoich przyzwyczajeń zachęcała w Polskim Radiu 24 dr Krystyna Knypl, lekarz, red. nacz. Gazety dla Lekarzy i Magdalena Petryniak z Partnerstwa Polska Bez Dymu.
2016-05-31, 16:09
Posłuchaj
Moda na palenie nie mija, chociaż mamy coraz więcej informacji o negatywnych skutkach palenia, a w przestrzeni społecznej pojawia się coraz więcej restrykcji ograniczających przede wszystkim możliwość palenia w dowolnym miejscu.
– Zmniejszenie liczby osób palących odbywa się powoli. Najlepsze w tym względzie wyniki mają Stany Zjednoczone. Tam w latach 60. paliło 64 proc. dorosłych osób. Obecnie w USA pali kilkanaście procent. W Polsce 30 proc. populacji pali. Przynosi to poważne negatywne skutki w skali masowej – powiedziała dr Krystyna Knypl.
Wg badań rośnie np. zachorowalność na raka płuc wśród kobiet. Kobiety umierają na tę chorobę częściej niż na raka piersi.
– W Polsce mamy czterokrotny wzrost zachorowań na raka płuc wśród młodych kobiet – informował gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Magdalena Petryniak z Partnerstwa Polska Bez Dymu wymieniła środki, które można przedsięwziąć, aby ograniczyć liczbę osób palących tytoń.
– Światowa Organizacja Zdrowia przygotowała wachlarz rekomendacji, aby zwalczyć epidemię palenia tytoniu. To bardzo szeroki zakres działań. To m.in. edukacja o skutkach palenia tytoniu poprzez umieszczanie na paczkach papierosów obrazów z efektami, jakie niesie palenie dla organizmu – wyjaśniała.
Z dr Krystyną Knypl rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie radio 24/dds
REKLAMA
REKLAMA