Grecja: gwałtowne zamieszki i pożar w ośrodku dla migrantów. Jest wielu rannych

W ośrodku Moria na Lesbos doszło do starć między Afgańczykami a Pakistańczykami, którzy od wielu tygodni czekają na rozpatrzenie wniosków o azyl. W trakcie zamieszek wybuchł pożar. Dziesiątki osób zostało rannych.

2016-06-02, 12:10

Grecja: gwałtowne zamieszki i pożar w ośrodku dla migrantów. Jest wielu rannych
Pożar w ośrodku na Lesbos. Foto: PAP/EPA/BALASKAS STRATIS

Posłuchaj

Pożar w ośrodku dla migrantów Moria na Lesbos. Z Aten Beata Kukiel-Vraila/IAR
+
Dodaj do playlisty

Pakistańczycy oskarżają Afgańczyków o mafijne próby kontrolowania ośrodka, z kolei uchodźcy z Afganistanu twierdzą, że pakistańskie grupy kradną im jedzenie i zaczepiają na tle seksualnym kobiety i dzieci.

Grecka policja informuje, że do różnych incydentów między uchodźcami dochodzi prawie codziennie, ale w nocy ze środy na czwartek sprawy wymknęły się spod kontroli. Ogień błyskawicznie ogarnął namioty i rzeczy migrantów, których udało się  ewakuować z ośrodka.

Nocne zamieszki w obozie dla imigrantów na Lesbos w kwietniu:

RUPTLY/x-news

REKLAMA

Na Lesbos przebywają funkcjonariusze Frontexu z wielu krajów unijnych, ale żaden z nich nie znajdował się w ośrodku po zmierzchu. Brakowało tam także wyższych rangą policjantów.

Dziennikarze i pozarządowe organizacje twierdzą, że procedura związana z przyznawaniem azylu migrantom posuwa się w ślimaczym tempie, a tymczasem w ośrodku na decyzję czeka dwa tysiące osób, a ponad tysiąc w pobliskim obozie.


Powiązany Artykuł

imigranci siatka pap 1200.jpg
KRYZYS MIGRACYJNY - SERWIS SPECJALNY

W efekcie, migranci którzy nielegalnie przybyli na greckie wyspy, w większości złożyli wnioski o azyl w Grecji. Ocenia się, że w całym kraju przebywa ich ponad 56 tysięcy. Według unijnej agencji ochrony granic Frontex, liczba migrantów docierających na greckie wyspy zmniejszyła się w kwietniu o 90 procent w porównaniu z marcem.

W sumie w kwietniu z Turcji do Grecji drogą morską dotarło niespełna 2,7 tys. osób. Wśród nich największą grupę stanowili Syryjczycy, a także obywatele Pakistanu, Afganistanu i Iraku.

REKLAMA

Unia Europejska zawarła z Ankarą porozumienie, na mocy którego wszyscy imigranci, którzy począwszy od 20 marca nielegalnie przedostają się z Turcji na greckie wyspy, są odsyłani do Turcji. Ma to zniechęcić uchodźców do nielegalnej wyprawy do Grecji oraz pokazać, że zostając w Turcji, będą mieć możliwość legalnej podróży do UE.

IAR/iz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej