Kazimierz Skarżyński. Autor pierwszego raportu o Katyniu

10 czerwca 1962 roku zmarł Kazimierz Skarżyński, Sekretarz Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża w czasie II wojny światowej i autor pierwszego raportu o zbrodni katyńskiej.

2024-06-10, 05:45

Kazimierz Skarżyński. Autor pierwszego raportu o Katyniu
Wystawa pamiątek po Kazimierzu Skarżyńskim podczas spotkania poświęconego promocji książki Jolanty Adamskiej i Andrzeja Przewoźnika pt. "Kazimierz Skarżyński (1887-1962). W imię prawdy o Zbrodni Katyńskiej". Warszawa, 2.10.2015 r.Foto: PAP/Radek Pietruszka

Kazimierz Skarżyński, autor tego raportu, pochodził z zamożnej, ziemiańskiej rodziny. Przed II wojną światową kierował jedną z największych firm papierniczych w Polsce. W 1940 roku został Sekretarzem Generalnym Polskiego Czerwonego Krzyża.

- Wszystkie polskie organizacje i instytucje zostały przez Niemców zlikwidowane. Jedyną instytucją niezależną w Generalnym Gubernatorstwie pozostał Polski Czerwony Krzyż – wyjaśniała Jolanta Adamska, współautorka książki "Zbrodnia Katyńska. Mord, kłamstwo, pamięć" w audycji Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy".

Masowe groby w Katyniu zostały odkryte w 1943 roku po agresji III Rzeszy na ZSRR. Niemcy chcieli wykorzystać sprawę zbrodni do rozbicia porozumienia polsko-radzieckiego. Zdawali sobie sprawę, że wyniki badań ich ekspertów nie będą wiarygodne. Polski Czerwony Krzyż został zaproszony do udziału w badaniach trzy godziny przed odlotem samolotu do Katynia.

 - Prezydium  PCK znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ w interesie narodu i rodzin pomordowanych było dokonanie ekshumacji i identyfikacja ofiar - mówiła historyk.

REKLAMA

ZBRODNIA KATYŃSKA - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
Zbrodnia Katynska_1200x660 e (1).png

Na szefa zespołu wyznaczony został Kazimierz Skarżyński. Postawił Niemcom warunki - członkowie ekipy PCK nie będą udzielali wywiadów na potrzeby niemieckiej propagandy, a w przypadku nacisków, które spowodują, że badania nie będą mogły być obiektywne, zespół przerwie pracę.

20 kwietnia 1943 roku Zarząd Główny PCK przesłał do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie raport Kazimierza Skarżyńskiego z pobytu w Katyniu.

Opracowany przez Skarżyńskiego tajny raport ukazał się w czerwcu 1943 roku. W kraju został po raz pierwszy opublikowany w lutym 1989 roku. O jego losach posłuchaj w audycji Bartosza Panka z cyklu "O wszystkim z kulturą".


Posłuchaj

Audycja Bartosza Panka z cyklu "O wszystkim z kulturą" poświęcona postaci Kazimierza Skarżyńskiego. (PR, 7.04.2016) 36:54
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Warszawy, Kazimierz Skarżyński ukrywał się pod zmienionym nazwiskiem. Przeczuwał, że udział w ekshumacji ofiar katyńskich to bilet do więzienia NKWD. Sekretarz Generalny PCK zdecydował się uciekać z kraju.

Przez krótki czas przebywał w Londynie, a następnie w Norymberdze, gdzie prawdopodobnie miał zeznawać przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym. Tak się jednak nie stało. Osiadł w Kanadzie, gdzie spędził resztę życia.

Posłuchaj wspomnień jego córki w audycji Katarzyny Kobyleckiej.

bm

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze