Fundusze unijne podnoszą polskie bezpieczeństwo energetyczne
17 czerwca do Terminalu LNG w Świnoujściu wpłynął pierwszy statek z komercyjnymi dostawami skroplonego gazu ziemnego. Oznacza to, że inwestycja, która powstała m.in. dzięki dofinansowaniu unijnemu z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, pracuje już na rzecz polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
2016-06-20, 12:48
Terminal LNG w Świnoujściu to jeden z najważniejszych elementów budowania niezależności energetycznej Polski. Ta kluczowa dla polskiej energetyki inwestycja powstał m.in. dzięki dotacji z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ). Dofinansowanie z UE wyniosło ponad 888 mln zł.
Powiązany Artykuł
Metanowiec przybił do terminalu LNG w Świnoujściu. Pierwsza komercyjna dostawa gazu
Terminal może dostarczyć do polskiej sieci przesyłowej do 5 mld m sześciennych gazu rocznie, co stanowi 1/3 polskiego zapotrzebowania na ten surowiec. W wyniku planowanej rozbudowy jego moc zwiększy się do 7,5 mld m sześciennych, pokrywając połowę krajowych potrzeb. Jest jedyną tej wielkości instalacją w Europie Północnej i Środkowo–Wschodniej.
Dostarczony gaz został przepompowany ze statku do zbiorników, położonych w części lądowej Terminalu LNG. Następnie, po dokonaniu procesu regazyfikacji (czyli zmianie postaci płynnej na gazową), gaz zostanie wtłoczony w krajową sieć przesyłową.
Szereg testów weryfikujących gotowość infrastruktury do eksploatacji
Dostawa została poprzedzona szeregiem testów weryfikujących gotowość infrastruktury do eksploatacji. W grudniu 2015 r. i w lutym 2016 r. do Świnoujścia przypłynął statek Al-Nuaman z dostawami surowca przeznaczonego na testowy rozruch i uruchomienie instalacji. W kwietniu 2016 r. Terminal LNG uzyskał pozwolenie na użytkowanie, natomiast w maju został odebrany od wykonawcy.
REKLAMA
Kolejna dostawa gazu z Kataru nastąpi w połowie lipca 2016 r. Następnie gazowce mają cumować w Świnoujściu regularnie, raz w miesiącu. Oprócz dostaw w ramach kontraktu z Katarczykami, terminal ma obsługiwać ładunki zakupione w ramach umów krótkoterminowych.
Źródło: mr.gov.pl
REKLAMA