Brexit: kurs złotego i GPW reagują spadkami na wyniki referendum w Wlk. Brytanii
W związku ze zwycięstwem zwolenników opuszczenia UE przez Wielką Brytanię, w piątek rano na rynkach jest duża zmienność i awersja do ryzyka - zwracają uwagę analitycy. Złoty traci do euro i franka, o ponad 7 proc. spada też WIG20.
2016-06-24, 10:43
Posłuchaj
O konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Sawicki, kierownik Departamentu Analiz TMS Brokers (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Analityk firmy doradczej DNA Rynków Paweł Cymcyk wskazuje, że ta wiadomość spowodowała na rynkach spore zamieszanie związane z wyprzedażą ryzykownych aktywów, jak akcje, czy niektóre waluty, w tym złoty. Inwestorzy kupują za to uważane bezpieczne waluty, jak dolar, czy frank szwajcarski.O 5 procent zdrożało też złoto, którego uncja kosztuje 1319 dolarów.
Posłuchaj
Analityk firmy doradczej DNA Rynków Paweł Cymcyk: absolutna panika na rynkach (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Paweł Cymcyk uważa, że nastroje mogą się uspokoić dopiero za tydzień. Analityk dodaje, że Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem gospodarczym. Dlatego jej wyjście ze Wspólnoty będzie dla nas niekorzystne. Dodaje jednak, że faktyczny Brexit nastąpi dopiero za kilka lat.
Po 10:00 indeksy na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych są na sporym minusie. Indeks podstawowy WIG traci 5,79 procent, a indeks dużych spółek WIG20 jest 6 procent pod kreską.
REKLAMA
Traci też złoty. Dolar kosztuje 3 złote 99 groszy, euro 4 złote i 43 grosze, frank szwajcarski 4 złote i 9 groszy. Staniał za to funt brytyjski, który kosztuje 5 złotych 48 groszy.
"Gwałtownie podwyższona awersja do ryzyka"
Zespół analityków PKO Banku Polskiego podkreśla, że pierwszym skutkiem wyniku na "tak" w referendum jest "gwałtownie podwyższona awersja do ryzyka i zmienność na rynkach finansowych", w tym wyraźne osłabienie złotego wobec dolara i euro oraz wzrost rentowności obligacji skarbowych.
Jak dodają, by stabilizować notowania polskiej waluty resort finansów może zdecydować się na sprzedaż większej części posiadanego zasobu obcych walut (ok. 7 mld euro). - Mniej prawdopodobne są interwencje NBP, o ile kurs EUR/PLN nie wzrośnie znacznie powyżej 4,50. Bank centralny może natomiast zasilać krajowy sektor bankowy w dodatkową płynność potrzebną do finansowania portfela kredytów walutowych - ocenili.
Pogorszenie wskaźników koniunktury
Analitycy prognozują, że w związku z dużą niepewnością, co do przebiegu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE można również oczekiwać, że w najbliższym czasie pogorszą się wskaźniki koniunktury dla przedsiębiorstw i konsumentów zarówno w najważniejszych światowych gospodarkach (strefa euro i USA), jak i w naszym regionie, w tym w Polsce.
- W dłuższych horyzoncie (1-3 lat) Brexit może doprowadzić do obniżenia ścieżki wzrostu gospodarczego w Polsce (...) Szacujemy, że bezpośrednie negatywne skutki Brexitu mogą kosztować polską gospodarkę potencjalnie do 1 proc. PKB w pierwszym roku po maksymalnym wpływie Brexitu na brytyjską gospodarkę. Negatywne skutki byłyby głównie efektem zmian w handlu zagranicznym. Wielka Brytania jest ważnym partnerem handlowym polski. Szacujemy, że całkowity wpływ Brexitu poprzez spadek brytyjskiego popytu na polski eksport towarów i usług obniżyłby polskie PKB o 0,5 pp (przy założeniu, że spadek brytyjskiego PKB o 1pp obniża tempo wzrostu polskiej gospodarki o 0,2pp). Wpływ kanału handlowego byłby jeszcze większy (o 0,1pp), gdyby przywrócone zostały bariery celne. Wprowadzenie potencjalnych ograniczeń w dostępie do brytyjskiego rynku usług mogłoby dodatkowo obniżyć polski eksport usług (ponad efekt popytowy), co obniżyłoby dynamikę polskiego PKB o 0,1-0,2pp - ocenili eksperci.
Zyskują tzw. bezpieczne przystanie
Podobnie uważają analitycy z Raiffeisen Polbank, którzy zwracają uwagę, iż rozstrzygnięcie referendum przynosi ucieczkę od ryzyka, a zyskują tzw. bezpieczne przystanie, jak złoto, jen, czy frank. - Tracą aktywa postrzegane za bardziej ryzykowne (w tym PLN), a przede wszystkim brytyjski funt - dodali.
Ryzyko utraty części funduszy unijnych
Raiffeisen Polbank twierdzi, że dla polskiej gospodarki Brexit może oznaczać ryzyko utraty części funduszy unijnych oraz ograniczenie inwestycji przedsiębiorstw.
Źródło: RUPTLY/ x-news
REKLAMA
IAR/PAP, awi
REKLAMA