Senat przyjął ustawę o Radzie Mediów Narodowych
Utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP, zakłada "pomostowa" ustawa medialna, którą bez poprawek zaakceptował Senat. Teraz ustawa trafi do prezydent
2016-06-24, 15:18
Posłuchaj
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 55 senatorów PiS-u, przeciw było 20 senatorów PO i 3 niezrzeszonych. Głosów wstrzymujących się nie było.
Senator Jan Maria Jackowski z PiS przypomniał, że Rada ma oddzielić władze mediów publicznych od administracji rządowej. Wyjaśnił, że w momencie wejścia ustawy w życie minister skarbu państwa oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz KRRiTV nie będą brały udziału "w kreowaniu władz spółek mediów narodowych", zajmie się tym Rada Mediów Narodowych.
Wcześniej Izba nie przyjęła wniosku senatorów PO o odrzucenie ustawy w całości. W ocenie senator Marii Pańczyk-Pozdziej, która nie należy do PO, ale jest członkiem senackiego klubu PO - źle się stało, że Senat został pominięty w procedurze wyboru członków Rady Mediów Narodowych.
Senator jest też zdania, że ustawa upolityczni media publiczne, na co wskazują dotychczasowe nominacje. - Jeśli się na stanowiska redaktorów naczelnych czy prezesów daje się ludzi, którzy w przeszłości zasłużyli się nie najlepszą pracą, ale są swoi, mają legitymację partyjną, albo poparcie ludzi z tą legitymacją - to co jest, odpolitycznienie, no nie - mówiła senator Maria Pańczyk-Poździej.
REKLAMA
Ustawa przewiduje utworzenie nowej instytucji - Rady Mediów Narodowych, która między innymi ma powoływać władze mediów publicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Rada ma liczyć 5 członków - trzech powoływanych przez Sejm i dwóch przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję. Ich kadencja ma trwać 6 lat. W Radzie Mediów Narodowych będą mogli zasiadać parlamentarzyści.
Zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji będzie liczyła tak jak obecnie pięciu członków, a nie trzech jak było w projekcie. Do zadań KRRiTV nie będzie już należało projektowanie, w porozumieniu z rządem, polityki państwa w dziedzinie radiofonii i telewizji.
IAR, to
REKLAMA