Ognisko afrykańskiego pomoru świń znów pojawiło się na Podlasiu
W gospodarstwie pod Hajnówką (Podlaskie) wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformowało ministerstwo rolnictwa. Gospodarstwo znajduje się na terenie objętym ograniczeniami w związku z tą chorobą.
2016-06-24, 17:58
Posłuchaj
To - jak dotąd - czwarte wykryte w Polsce ognisko ASF u świń. Pierwsze ognisko tej choroby u trzody chlewnej w Polsce wykryto w lutym 2014 r., ostatnie pod koniec stycznia 2015 r. Dotychczas inspekcja weterynaryjna odnotowała także 95 przypadków ASF u dzików, co dotyczyło ok. 150 dzików. Wszystkie te przypadki miały miejsce w województwie podlaskim. ASF nie jest groźny dla ludzi.
Ognisko ASF pod w gospodarstwie pod Hajnówką wykryto w czwartek. Hodowanych jest tam blisko 300 sztuk trzody chlewnej. Jak podaje ministerstwo, zostały tam podjęte "bezzwłoczne działania w zakresie likwidacji tego ogniska".
Podlaski lekarz weterynarii Henryk Grabowski mówi, że to duża hodowla, licząca 280 sztuk i wszystkie trzeba będzie zutylizować. W sobotę w gospodarstwie będzie przeprowadzona dezynfekcja. Wyznaczono trzykilometrową strefę zapowietrzoną. Na drogach dojazdowych są wyłożone maty dezynfekcyjne. Teraz służby weterynaryjne będą prowadzić obserwację zwierząt w sąsiednich gospodarstwach.
W gospodarstwie już wcześniej obowiązywały obostrzenia sanitarno-weterynaryjne w sprawie przemieszczania świń w związku z ASF.
REKLAMA
- Na polecenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela rozpoczął działania Zespół Zarządzania Kryzysowego. Odbyło się posiedzenie Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń, któremu przewodniczy podsekretarz stanu Ewa Lech. Zadaniem zespołu jest stałe monitorowanie i koordynowanie działań wszystkich służb i inspekcji zaangażowanych w zwalczanie ASF, na czele z Inspekcją Weterynaryjną" - napisało w komunikacie ministerstwo.
Ministerstwo poinformowało również, że także wojewoda podlaski powołał sztab kryzysowy w ramach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, a Inspekcja Weterynaryjna i inne służby "wdrożyły odpowiednie procedury prawne w celu jak najszybszego zwalczenia ogniska choroby".
IAR/PAP, to
REKLAMA