40. rocznica protestów w czerwcu 1976. Ruszył 27. Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

Ponad 130 kolarzy z 23 zawodowych i amatorskich zespołów rywalizacje w Radomiu o zwycięstwo w 27. Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim Solidarności i Olimpijczyków. Do soboty w pięciu etapach zawodnicy pokonają trasę o długości 726 kilometrów.

2016-06-29, 16:58

40. rocznica protestów w czerwcu 1976. Ruszył 27. Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków
. Foto: materiał prasowy

Posłuchaj

Radosław Witkowski, prezydenta Radomia, przekonuje że impreza ma podkreślić europejski charakter radomskiego buntu (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Na liście startowej tegorocznej edycji wyścigu znaleźli się m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Holender Johim Ariesen (Metec-TKH), który zgodnie z tradycją pojedzie z pierwszym numerem startowym oraz triumfator z 2007 i 2008 r. - Łukasz Bodnar i najlepszy w 2014 r. - Kamil Zieliński.

W sumie ponad 130 kolarzy reprezentuje dziewięć polskich ekip, w tym trzy zawodowe (CCC Sprandi Polkowice, Verva ActiveJet i Domin Sport) oraz kilkanaście zagranicznych zespołów, m.in. z Holandii, Belgii, Niemiec, Czech, Ukrainy, Białorusi i Litwy.

Pamięć o strajkujących

Rywalizacja rozpoczęła się w Radomiu o godz. 15. Pierwszy etap trasy jest okazją do uczczenia dwóch jubileuszy. - Miejsce startu nie zostało wybrane przypadkowo. Właśnie obchodzimy 40. rocznicę wybuchu strajków w Radomiu i od tamtej pory to miasto jest jednym z symboli Solidarności. Dlatego w tym roku nasz wyścig rozpocznie się właśnie tam - wyjaśnił przewodniczący komitetu organizacyjnego wyścigu Waldemar Krenc.

Serwis specjalny Polskiego Radia - Czerwiec 1976 >>>

REKLAMA

Po drodze do Łodzi, gdzie zakończy się premierowy etap kolarze przejadą m.in. przez Inowłódz, który obchodzi 950. rocznicę powstania. W tym mieście - na setnym kilometrze etapu pierwszego dnia zmagań - zostanie rozegrana premia specjalna.

W sumie na trasie wiodącej przez województwa mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie wyznaczono 11 lotnych finiszów, 7 premii specjalnych i 6 górskich. Zawodnicy po raz pierwszy w historii wyścigu walczą o punkty w klasyfikacji górskiej w Łodzi.

Dalsze etapy

Na Ziemi Łódzkiej zaplanowano trzy z pięciu etapów. W kolejnych dniach kolarze pojadą z Koluszek do Kutna (99,6 km); z Pabianic do Sieradza (84 km); a następnie z Piotrkowa Trybunalskiego do Kielc (169,4 km); oraz z Tarnobrzega do Krosna (195 km), gdzie w sobotę wyznaczono metę wyścigu.

Powiązany Artykuł

Andrzej Duda 1200.jpg
Prezydent: w 1976 roku robotnicy Płocka, Radomia, Ursusa bronili godności

Podczas wyścigu oprócz zwycięstwa w klasyfikacji indywidualnej (żółta koszulka) zawodnicy będą walczyli również o triumf w czterech innych kategoriach: punktowej (biała koszulka), górskiej (zielona koszulka), drużynowej (szara koszulka) i młodzieżowej U-23 (niebieska koszulka). W tym roku pula nagród wynosi 100 tys. zł.

REKLAMA

W dziewięciu miastach – w Radomiu, Łodzi, Koluszkach, Kutnie, Sieradzu, Piotrkowie Tryb., Kielcach, Tarnobrzegu, Krośnie – po raz ósmy w Mini Wyścig Solidarności ścigają się dzieci w wieku 5-12 lat.

Trasa wyścigu: 29.6 - 1. etap, Radom - Łódź (178,2 km) 30.6 - 2. etap, Koluszki - Kutno (99,6 km) 3. etap, Pabianice - Sieradz (84 km) 1.7. - 4. etap, Piotrków Trybunalski - Kielce (169,4 km) 2.7. - 5. etap, Tarnobrzeg - Krosno (195 km).

Krzysztof Kilanski/youtube

pp/PAP/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej