Wiceminister Kultury o Radzie Mediów Narodowych: to przełom w historii mediów publicznych
Rada Mediów Narodowych zostanie powołana w lipcu, najpóźniej we wrześniu, powiedział wiceminister kultury Krzysztof Czabański w TVP Info. Odniósł się w ten sposób do podpisania ustawy powołującej Radę przez prezydenta Andrzeja Dudę.
2016-06-29, 22:26
Posłuchaj
Krzysztof Czabański wyraził nadzieję, że prace w radzie Mediów Narodowych nie zamienią sie w klub dyskusyjny (IAR)
Dodaj do playlisty
Jak podkreślił, jej powstanie oznacza ważną zmianę ustrojową, również dlatego, że gwarantuje opozycji wpływ na kształt mediów publicznych. Poprzez swoich przedstawicieli w RMN będzie miała ona pełną wiedzę o sytuacji w mediach publicznych. - Finansowej, kadrowej, programowej - mówił wiceszef resortu.
Krzysztof Czabański wyraził nadzieję, że prace w radzie Mediów Narodowych nie zmienią się w klub dyskusyjny. Zauważył, że zarówno po stronie obozu rządowego, jak i po stronie opozycji nie brakuje ludzi, którzy z troską odnoszą się do mediów. - Nie będzie kamer - nie będzie teatru politycznego - dodał.
TVP INFO
Wiceszef resortu zapowiedział prace nad powstaniem internetowego portalu mediów narodowych. Miałby on powstać z połączenia istniejących już portali radia, telewizji, agencji prasowych, rozgłośni lokalnych. - Potencjał takiego portalu pozwalałby mu zająć dominująca pozycje na rynku - podkreślił Krzysztof Czabański.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą, RMN ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch - prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat. Kandydatów (po dwóch na każde miejsce) na członków Rady powoływanych przez prezydenta przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne. Jeśli któryś z nich z tego nie skorzysta - prawo do zgłoszenia kandydatów przejdzie na kolejny pod względem liczebności klub.
pp/PAP/IAR
REKLAMA