Podatki: resort finansów uszczelni kolejne sześć branż: m.in. tytoniową, alkoholową, elektroniczną, budowlaną. Wróci do paliwowej

Minister finansów powołał zespoły, które pracują nad uszczelnieniem systemu podatkowego. Według szacunków ONZ, straty spowodowane działaniem szarej strefy w Polsce sięgają 214 miliardów złotych rocznie.

2016-07-01, 19:27

Podatki: resort finansów uszczelni kolejne sześć branż: m.in. tytoniową, alkoholową, elektroniczną, budowlaną. Wróci do paliwowej
Kontrola ZUS może dotyczyć umów zawieranych 5 lat wstecz.Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Wiceminister finansów Wiesław Jasiński poinformował, że w resorcie pracuje obecnie sześć zespołów branżowych mających uszczelnić podatki./IAR/.
+
Dodaj do playlisty

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej , wiceminister finansów Wiesław Jasiński poinformował, że w resorcie pracuje obecnie sześć zespołów branżowych.

Do uszczelnienia branże: branża oleju rzepakowego, elektroniki, branż budowlanej, tytoniowej i alkoholowej

Są to grupy pracujące nad uszczelnieniem branży oleju rzepakowego, elektroniki, branż budowlanej, tytoniowej i alkoholowej.

Odrębny zespół do uszczelnienia opodatkowania elektronicznych papierosów

Szósty zespół przygotuje rozwiązania dotyczące opodatkowania elektronicznych papierosów. W tych branżach, jak informuje przedstawiciel rządu, straty budżetu państwa są największe.

Wiesław Jasiński powiedział, że wyniki prac tych zespołów mają być znane do końca lipca. Wiceminister zastrzega, że powołanie zespołów nie oznacza przerwania prac nad nową reformą podatku od towarów i usług.

REKLAMA

Od dziś obowiązuje Jednolity Plik Kontrolny

Od dziś obowiązuje tak zwany Jednolity Plik Kontrolny, dzięki któremu fiskusowi łatwiej będzie wytypować firmy do kontroli. Ma on zwiększyć wpływy podatkowe do budżetu.


Powiązany Artykuł

kalkulator podatki 1200.jpg
W życie wchodzą przepisy o Jednolitym Pliku Kontrolnym. Ile zyska budżet?

Ministerstwo Finansów pracuje również nad kolejnymi regulacjami dotyczącymi branży paliwowej

Wiceminister Jasiński zapowiedział, że resort finansów przygotuje dodatkowe zmiany dot. branży paliwowej, poza uchwalonym już przez Sejm tzw. pakietem paliwowym.

̶ Jeżeli szacujemy, że ten pakiet uszczelni system na poziomie 2,5 mld zł, a przyjmiemy wszystkie szacunki, które są podawane, to straty są zdecydowanie większe. Wymagać więc należy od nas dalszego uszczelnienia systemu - powiedział.

Poinformował, że dodatkowe rozwiązania, które - jego zdaniem - generalnie powinny rozwiązać problem, mogą być gotowe latem.

REKLAMA

ONZ-owski raport o nieszczelności systemu podatkowego w Polsce

Raport "Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce" przedstawił Dyrektor Generalny Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski. Wskazał, że dotyczy on czterech branż, które w sposób szczególny są narażone na infiltrację przez zorganizowane grupy przestępcze. Wyjaśnił, że to branża tytoniowa, paliwowa, spirytusowa i hazardowa. W raporcie poruszono też kwestie płatności bezgotówkowych, pokazując jak można zwiększyć transparentność w obrocie, czyli wykluczyć sprzyjającą łapownictwu gotówkę.

Raport zwraca uwagę na nieskuteczny wobec oszustw podatkowych system sądowniczy

"Dodatkowo zauważyliśmy, przy okazji dyskusji między Ministerstwem Finansów, Najwyższą Izbą Kontroli, ABW i CBA (...), że jest potrzeba rozszerzenia analizy tego zjawiska o problem związany z wymiarem sprawiedliwości. Bardzo często sprawy, które trafiają na wokandę są umarzane z powodu słabej jakości dowodów dostarczanych przez prokuratury albo dlatego, że zorganizowane grupy przestępcze zwyczajnie stać na bardzo dobrych adwokatów" - mówił Wyszkowski.

Problemy z niedouczonymi prokuratorami i sędziami

Według niego problemem systemowym jest też to, że często do bardzo skomplikowanych spraw gospodarczych są kierowani sędziowie, którzy się w takich sprawach nie specjalizują. Podobnie jest, jeśli chodzi o prokuratorów - często są zmieniani dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie w trakcie trwających skomplikowanych postępowań.

"To trzeba na pewno zmienić. Trzeba na pewno zadbać o zmianę systemową, żeby zarówno prokuratura, jak i wymiar sprawiedliwości działały lepiej i efektywniej" - mówił. Wyjaśnił, że chodzi o to, by orzekać o skazaniu przestępców, a nie o umarzaniu spraw, które związane są z ewidentnym łamaniem prawa. Na spadających wpływach podatkowych - podkreślał - tracą bowiem wszyscy.

Państwo traci miliardy na dziurawym systemie podatkowym

Według szacunków firmy doradczej EY, w 2014 roku szara strefa stanowiła 12,4 procent polskiego PKB, czyli około 214 miliardów złotych. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową szacuje, że szara strefa w Polsce sięga 19 procent PKB.

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej