Brexit bez wpływu na decyzje w NATO. „Wlk. Brytania będzie bronić Europy”

NATO wzmocni wojskowo wschodnią flankę, ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii nie ma wpływu na tę decyzję. Tak mówił sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg na ostatniej konferencji w Brukseli przed odlotem do Warszawy, gdzie w piątek rozpoczyna się dwudniowy szczyt NATO.

2016-07-05, 07:02

Brexit bez wpływu na decyzje w NATO. „Wlk. Brytania będzie bronić Europy”
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Foto: PAP/EPA/archiwum/STEPHANIE LECOCQ

Posłuchaj

NATO wzmocni wschodnią flankę, Brexit bez wpływu na decyzję. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Podczas tej narady zapadnie decyzja o wysłaniu czterech batalionów do Polski, Estonii, na Litwę i Łotwę.

W piątek po południu liderzy będą decydować o wzmocnieniu wschodniej flanki, a wieczorem obejrzą przelot wojskowych samolotów. W sobotę będą rozmawiać o Afganistanie, Ukrainie oraz o flance południowej Sojuszu.

Powiązany Artykuł

nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Polsce

Jasny sygnał NATO

Decyzja Sojuszu to odpowiedź na zagrożenie ze strony Rosji, która - jak wiele razy można było usłyszeć w kwaterze głównej - inwestuje w wojsko, by zmieniać granice siłą. Po warszawskim szczycie NATO, wschodnia flanka zostanie więc wzmocniona. Sojusz wyśle cztery tysiące żołnierzy, po tysiąc do każdego z zainteresowanych krajów, w tym do Polski.

- Będzie to jasny sygnał, że kraje Sojuszu są gotowe bronić siebie wzajemnie po obu stronach Atlantyku - powiedział Jens Stoltenberg. Za wielonarodowy batalion w Polsce mają odpowiadać Stany Zjednoczone, na Litwie - Niemcy, na Łotwie - Kanada, a w Estonii - Wielka Brytania.

Szef Sojuszu uważa, ze brytyjskie referendum i ewentualny Brexit z Unii nie zmieni pozycji Wielkiej Brytanii w NATO i nadal będzie ona bronić Europy.

Źródło Ministerstwo Obrony Narodowej

- Jestem pewien, że również nowy rząd będzie trzymał się tej linii - dodał Jens Stoltenberg. Szef Sojuszu przyznał natomiast, że między innymi z powodu ewentualnego Brexitu trzeba wzmocnić współpracę między Unią Europejską a NATO.

Podczas warszawskiego szczytu Sojuszu ma zostać podpisana deklaracja o współpracy NATO i Unii w walce z zagrożeniami hybrydowymi.

IAR, to

Polecane

Wróć do strony głównej