Lekko rosną ceny ropy i miedzi
Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną blisko 1 proc., po tym jak w środę zwyżkowały o 1,8 proc. Dane wskazują na spadek zapasów. Przewidywany spadek wydobycia podnosi ceny miedzi.
2016-07-07, 08:40
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,88 USD, po zwyżce o 45 centów od środowego zamknięcia.
Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 37 centów, czyli 0,8 proc., i jest wyceniana po 49,17 USD za baryłkę.
Ceny ropy zwyżkują, a inwestorzy oceniają, czy na rynku jest nadpodaż surowca
W środę wieczorem swoje dane o zapasach ropy w minionym tygodniu podał Amerykański Instytut Paliw (API). Z wyliczeń API wynika, że zapasy ropy w Stanach spadły o 6,7 mln baryłek. Z kolei szacunki ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg wskazują na spadek o 2,5 mln baryłek. W czwartek poznamy oficjalne wyliczenia Departamentu Energii (DoE).
W tygodniu zakończonym 24. czerwca zapasy ropy w Stanach były najniższe od 11 marca.
̶ Za ruchem ceny ropy stoją dane API, które sugerują, że z rynku zniknęło więcej surowca niż oczekiwano - powiedział David Lennox, analityk surowcowy z Fat Prophets z Sydney.
̶ Nadal uważamy, że na rynku jest nadwyżka surowca. Dłuższa zwyżka cen ropy będzie trudna do osiągnięcia - dodał.
Z najnowszych danych API wynika również, że zapasy ropy w Cushing w Oklahomie, największym magazynie ropy w Stanach, zwiększyły się w ubiegłym tygodniu o 80 tys. baryłek.
Ceny miedzi w Londynie lekko rosną, w dalszej perspektywie mniej surowca na rynku
Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną, o 0,2 proc. Miedź na giełdzie metali LME w Londynie w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana po 4.761,00 USD za tonę.
Mniejsza podaż metalu?
Miedź przerwała w środę trzydniowe spadki. Na rynku pojawiły się spekulacje o możliwym zmniejszeniu podaży metalu z uwagi na małą ilość nowych projektów wydobywczych, które mają szansę na ukończenie przed 2020 r.
Mniej projektów wydobywczych
Zdaniem firmy badawczej CRU Group do 2020 r. jedynie 6 dużych projektów zostanie ukończonych, co wpłynie na globalną podaż surowca.
"Projekty mają opóźniania głównie z powodu problemów z finansowaniem, ponieważ banki niechętnie udzielają pożyczek dla tego sektora" - powiedział Chris Wu z CRU.
Banki niechętnie pożyczają na inwestycje w miedzi
"To znajdzie odzwierciedlenie w cenie miedzi" - dodał.
Branża zgodnie przewiduje, że przed 2020 r. popyt przewyższy podaż na rynku miedzi.
Caroline Bain z Capital Economics w Londynie uważa natomiast, że rynek spot obecnie znajduje się w równowadze.
"Podaż na rynku jest wystarczająca. Nie wygląda na to, by można było oczekiwać poprawy w cenie miedzi, ciągle czekamy na oznaki poprawy na rynku spot" - powiedziała.
PAP, jk