Prasa w USA o decyzji NATO: reakcja na działania Rosji
Media w Stanach Zjednoczonych odnotowały decyzje prezydenta Baracka Obamy o skierowaniu wojsk amerykańskich do Polski. Czołowe dzienniki podkreślają, że ogłoszone podczas szczytu NATO w Warszawie plany są odpowiedzią na agresywne działania Rosji.
2016-07-09, 08:04
Posłuchaj
Rozmowa Dudy i Obamy. Relacja Sylwii Białek (IAR)
Dodaj do playlisty
„Stany Zjednoczone rozlokują wojska w Polsce. Wzrost napięcia z Rosją" - to tytuł artykułu w dzienniku Wall Street Journal. Gazeta zauważa, że w Polsce będzie stacjonować zarówno dodatkowy batalion w ramach NATO jak i dowództwo amerykańskiej brygady pancernej.
Wall Street Journal pisze, że brygada, w skład której wchodzą nowe czołgi i inny nowoczesny sprzęt będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności obronnych Polski.
Powiązany Artykuł
![nato free 663364.jpg](http://static.prsa.pl/images/b526c1de-ae8c-4fc9-8279-c4d05956f442.jpg)
SZCZYT NATO W WARSZAWIE
Dziennik Washington Post informuje, że Biały Dom zdecydował się wysłać batalion swoich wojsk do Polski właśnie dlatego, że w naszym kraju ma znajdować się dowództwo brygady pancernej oraz dlatego, że Polska ma odpowiednią infrastrukturę.
Gazeta zwraca uwagę, że o ile oddziały rozlokowane w krajach w krajach bałtyckich będą wielonarodowe, to w skład "polskiego" batalionu NATO będą wchodzić wyłącznie Amerykanie. Powołując się na źródła w Pentagonie Washington Post informuje, że szczegółowe plany rozlokowania wojsk USA w Polsce są wciąż opracowywane.
REKLAMA
Prezydent USA Obama dziękował Warszawie za wsparcie dla Ukrainy i mówił, że Waszyngton pomaga Kijowowi również w realizacji reform. Dodał, że sankcje będą utrzymane do czasu, gdy Rosja spełni warunki porozumień mińskich.
(WIDEO TVP: prezydent USA o batalionie, który ma być rozmieszczony w Polsce)
Prezydent USA Barack Obama powiedział, że szczyt NATO odbywa się w Warszawie i jest to też podkreślenie przywódczej roli Polski. - Polska jest bardzo zaangażowanym i ważnym partnerem, wpłaca pełną składkę 2 procent PKB na rzecz bezpieczeństwa. Polska wspiera też misje sojusznicze w Afganistanie. Dziękuje Polsce za kolejne zaangażowanie w ramach walki z Państwem Islamskim – mówił. Dodał, że Polska będzie uczestniczyć w systemie obrony przeciwrakietowej, który chroni "przed takimi państwami jak Iran i przyczynia się do wzmocnienia flanki wschodniej".
REKLAMA
Na konferencji po spotkaniu z Obamą prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie z tego, że amerykańska ciężka brygada będzie operowała w Polsce i że USA wspierają zdecydowanie wzmocnienie potencjału NATO w Europie Środkowej. Duda powiedział, że rozmowa była bardzo dobra. Dodał, że przekazał kondolencje dla prezydenta i amerykańskiego społeczeństwa z powodu wydarzeń w Dallas, gdzie podczas strzelaniny na służbie zginęli policjanci.
Andrzej Duda cieszy się, że według Obamy Wielka Brytania zachowa swój pełny potencjał w NATO. Rozmowa dotyczyła też migracji – Andrzej Duda mówił, że Polska wspiera działania Sojuszu na południu, wysyłając tam żołnierzy, polskie F-16 i fregatę "Kościuszko".
Sprawa TK
Obama mówił, iż w rozmowie z Dudą wyraził zaniepokojenie związane z Trybunałem Konstytucyjnym, oświadczył, że parlament podjął ważne działania, ale konieczne są następne kroki.
"Wyraziłem wobec prezydenta Andrzeja Dudy nasze zaniepokojenie związane z pewnymi działaniami i impasem w zakresie polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Podkreśliłem, że oczywiście szanujemy polską suwerenność. Zdaję sobie sprawę, że parlament pracuje nad ustawą, która ma regulować tą sprawę, ale jako przyjaciel i sojusznik wzywam wszystkie strony, aby wspierać instytucje demokratyczne w Polsce" - powiedział Obama.
REKLAMA
Prezydent USA stwierdził, że ważne są instytucje demokratycznego państwa, od których zależy codzienne funkcjonowanie, praworządność, niezależne sądownictwo wolne media. Jak dodał, to są wartości na których zależy USA i które znajdują się u podstaw Traktatu Północnoatlantyckiego.
pp/PAP/IAR
REKLAMA