Ataki na Polaków. Duda i Cameron potępili nietolerancję na tle narodowym

- Prezydent RP bardzo wyraźnie zaapelował o to, by Wielka Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce - podkreślił prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

2016-07-09, 13:50

Ataki na Polaków. Duda i Cameron potępili nietolerancję na tle narodowym

Posłuchaj

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski o spotkaniu Andrzeja Dudy z Davidem Cameronem (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W trakcie drugiego, ostatniego dnia szczytu NATO na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, doszło do dwustronnego spotkania prezydenta RP Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem.

Jak przekazał prezydencki minister Krzysztof Szczerski, rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii po Brexicie, a także "tych różnych złych emocji, które się ujawniły". 

- Mamy wspólne przekonanie o niezgodzie i potępieniu jakichkolwiek aktów o charakterze nietolerancji na tle narodowym, które są sprzeczne z duchem brytyjskim, sprzeczne z naturą społeczeństwa brytyjskiego - powiedział.

Minister dodał, że prezydent "bardzo wyraźnie" zaapelował o to, by Wielka Brytania uczyniła wszystko, aby tego typu działania przestały mieć miejsce.

Ponadto - jak poinformował - Duda i Cameron mówili także o konsekwencjach Brexitu oraz przyszłości Wielkiej Brytanii.

Ataki na Polaków na Wyspach

Powiązany Artykuł

wielka brytania flaga 663
Brexit

W referendum w Wielkiej Brytanii, które odbyło się 23 czerwca, 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, czyli za opuszczeniem Unii Europejskiej przez ich kraj a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Wielu Polaków skarżyło się, że po ogłoszeniu wyników plebiscytu usłyszeli negatywne komentarze pod swoim adresem. Do jednej z Polek nieznany mężczyzna krzyknął, by "wracała do swojego kraju, wynosiła się z Anglii". Inna Polka przyznała, że powiedziano jej, iż "powinna się cieszyć tym, że tu pracuje dopóki może, ale na szczęście, już niedługo".

Doszło do ataku na budynek Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego (POSK). Na jego fasadzie wymalowano farbą hasła wzywające Polaków do opuszczenia Wielkiej Brytanii. W obiegu pojawiły się także ulotki zawierające mowę nienawiści wobec Polaków.

Szczyt NATO w Warszawie

Szczyt NATO w Warszawie

Powiązany Artykuł

nato_1200_DOB.jpg
Szczyt NATO w Warszawie

W piątek przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około tysiąc żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

W trakcie pierwszej sesji obradującego w Warszawie szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

REKLAMA

W sobotę sekretarz generlany Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował, że przywódcy krajów NATO zdecydowali o dalszym wsparciu dla Afganistanu.

PAP, IAR, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej