Zmarł olimpijczyk z Seulu i Barcelony Andrzej Grabarczyk

2016-07-18, 12:43

 Zmarł olimpijczyk z Seulu i Barcelony Andrzej Grabarczyk
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: sxc.hu/cc

W wieku 52 lat zmarł Andrzej Grabarczyk, olimpijczyk z Seulu (1988) i Barcelony (1992), wielokrotny mistrz Polski w trójskoku i skoku w dal, prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Aleksandrów Łódzki.

W wieku 52 lat zmarł Andrzej Grabarczyk, olimpijczyk z Seulu (1988) i Barcelony (1992), wielokrotny mistrz Polski w trójskoku i skoku w dal, prezes Międzyszkolnego Klubu Sportowego Aleksandrów Łódzki.

"Bez Ciebie Andrzeju, bez Twojego spełnionego marzenia olimpijskiego, skromnego chłopaka z naszego miasta, aleksandrowski świat sportu już nigdy nie będzie taki sam..." - napisał na portalu burmistrz Jacek Lipiński, którego ojciec Leszek trenował Grabarczyka, a obecnie prowadzi Karola Hoffmanna, zdobywcę srebrnego medalu w trójskoku niedawnych mistrzostw Europy w Amsterdamie.

Jak poinformowano na stronie Aleksandrowa Łódzkiego, Grabarczyk zmarł 17 lipca po długiej i ciężkiej chorobie. Pozostawił troje dzieci i żonę.

- Kiedy kilka lat temu Andrzej dowiedział się o trapiącej go chorobie, podjął z nią walkę jak na sportowca przystało. Do końca wypełniał swoje obowiązki. Był niezwykle sumienny i mimo różnych trudności, zawsze uśmiechnięty, radosny. Jak odczuwał jakieś bóle, nigdy nie narzekał, a wprost przeciwnie, żartował" - powiedział Zdzisław Hoffmann, złoty medalista w trójskoku pierwszych mistrzostw świata w Helsinkach w 1983 roku.

Rekordzista Polski (17,53), wiceprezes MKS Aleksandrów Łódzki dodał, że w składzie zarządu klubu jest także jego syn Karol, zaś Grabarczk był ikoną aleksandrowskiego sportu.

- Swoimi osiągnięciami, zachowaniem i postawą Andrzej dawał przykład zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Potrafił tak współpracować z różnymi osobami, organizacjami czy instytucjami, by stwarzać mieszkańcom jak najlepsze warunki do uprawiania sportu, zarówno w formie zabawowej, rekreacyjnej, jak również profesjonalnej. To miasteczko może być wzorem dla innych - podkreślił Zdzisław Hoffmann.

Zwrócił też uwagę, że w składzie olimpijskiej reprezentacji Polski jest czterech lekkoatletów z województwa łódzkiego, w tym dwóch z klubu MKS Aleksandrów - jego syn Karol oraz dyskobol Robert Urbanek.

Andrzej Grabarczyk urodził się 12 stycznia 1964 roku w Poddębicach. Był trzykrotnym mistrzem Polski w trójskoku (1988, 1990, 1991) i czterokrotnym w hali w skoku w dal (1991) oraz trójskoku (1989, 1990, 1991). W lekkoatletycznych mistrzostwach świata 1991 zajął 12. miejsce, a w mistrzostwach Europy 1990 szóste. 12 lipca 1991 roku wynikiem 17,00 m uzyskanym w Kielcach ustanowił rekord życiowy.

ps

Polecane

Wróć do strony głównej