Obniżenie wieku emerytalnego: rząd poparł projekt prezydenta. Ustawa najwcześniej od 1 października 2017 r.
Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego. Zgodnie z proponowanymi zapisami, wiek emerytalny miałby zostać skrócony do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Oznacza to powrót do wieku sprzed reformy emerytalnej.
2016-07-20, 13:45
Posłuchaj
Rząd pozytywnie zaopiniował prezydencki projekt dotyczący obniżenia wieku emerytalnego - relacja Elżbiety Łukowskiej (IAR)
Dodaj do playlisty
- Rząd na dzisiejszym posiedzeniu przyjął stanowisko ws. prezydenckiego projektu ustawy emerytalnej. Stanowisko jest zgodne z rekomendacją Komitetu Stałego Rady Ministrów i jest jak najbardziej pozytywne. To stanowisko dotyczy prostego obniżenia wieku emerytalnego do poziomu 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn - powiedział na briefingu w Sejmie rzecznik rządu.
- W stanowisku rządu znalazł się dodatkowo zapis, sugestia czy zalecenie, aby najwcześniejszym terminem obowiązywania tej nowej ustawy był termin 1 października 2017 r. - podkreślił Bochenek. Według niego jest to związane z koniecznością dostosowania infrastruktury technicznej w ZUS, przeszkoleniem pracowników i przygotowaniem systemu.
Według niego rząd opowiada się za przyjęciem ustawy jeszcze w tym roku.
Pytany, co z propozycją powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy, rzecznik rządu mówił, że "owszem, takie argumenty pojawiały się w debacie publicznej, aczkolwiek nie znalazły odzwierciedlenia w treści stanowiska, które dzisiaj zostało przyjęte na posiedzeniu Rady Ministrów".
- Rada Ministrów obradowała w pełnym składzie. Nie widziałem głosu sprzeciwu - dodał Bochenek.
"Są na to pieniądze"
Dopytywany, czy budżet będzie stać na nowe rozwiązania, odpowiedział: "Tak, oczywiście. Rząd pani premier Beaty Szydło jest gabinetem odpowiedzialnym, w związku z tym przeprowadzenie także tej reformy, do której zobowiązaliśmy się przed Polakami, będzie zagwarantowane".
- Będą na to finanse, są na to pieniądze. Robimy wszystko, aby m.in. uszczelnić system podatkowy, ściąganie podatku VAT - powiedział. Według niego uszczelnianie przynosi pierwsze efekty już w tym roku. - Mamy pewne nadwykonanie, jeśli chodzi o ściąganie i pobór podatków, m.in. podatku VAT, na poziomie 4 mld zł. Myślę, że to będzie się zwiększało - podkreślił.
Powiązany Artykuł
![Szałamacha 1200 pap.jpg](http://static.prsa.pl/images/acc14911-ce60-41f2-8843-14bd45db9443.jpg)
Paweł Szałamacha: rekomendowałem, by połączyć wiek emerytalny ze stażem pracy
Rada Ministrów miała już w zeszłym tygodniu przyjąć stanowisko ws. tego projektu, ale ostatecznie punkt ten nie znalazł się w porządku wtorkowego posiedzenia.
Premier Beata Szydło zapewniała już wcześniej, że jej celem i założeniem jest przyjęcie ustawy zmieniającej wiek emerytalny do końca roku.
"Celem rządu jest również ścisła dyscyplina finansowa"
Pytana, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się środki zarówno na program 500 plus, jak i obniżenie wieku emerytalnego, szefowa rządu powiedziała, że prace nad projektem budżetu trwają. - Cały czas trwają prace już na rok przyszły. Rozpoczynamy już takie bardzo konkretne prace, będziemy rozmawiali o tym, jakie projekty, jakie priorytety w przyszłorocznym budżecie mają się znaleźć - mówiła premier.
REKLAMA
- Na pewno tym priorytetem będzie „Rodzina 500+” i na pewno wywiążemy się ze zobowiązania naszego - chyba nawet pierwszego - które było wcześniej deklarowane, obniżenia wieku emerytalnego" - zapewniła premier. - To zobowiązanie również zrealizujemy - dodała.
Szefowa rządu podkreśliła, że celem rządu jest również "ścisła dyscyplina finansowa". - Naszą ambicją jest to, żeby wskaźniki budżetu państwa, wskaźniki finansów publicznych, były jak najlepsze - dodała.
Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.
Rzecznik prasowy resortu finansów Waldemar Grzegorczyk zapewnił, że "w opinii Ministerstwa Finansów przyjęte przez rząd stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej emerytur umożliwia przygotowanie projektu budżetu na 2017 r. z deficytem nie przekraczającym 3 proc. PKB".
REKLAMA
Resort finansów chciał powiązać obniżony wiek ze stażem pracy
30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.
Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.
Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.
Jacek Męcina, doradca Konfederacji Lewiatan, Rada Dialogu Społecznego:
Źródło: Newseria
IAR/PAP, abo, awi
Polecane
REKLAMA