Zapobieganie udarom mózgu

Co 8 minut ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Choć można mu w prosty sposób zapobiegać, udar mózgu jest pierwszą przyczyną niepełnosprawności dorosłych Polaków. Mówił o tym w programie „Rozmowy o zdrowiu” fizjoterapeuta Adam Siger.

2016-07-20, 20:58

Zapobieganie udarom mózgu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/sludgen

Posłuchaj

20.07.16 Adam Siger: „80 proc. czynników ryzyka to czynniki modyfikowalne czyli takie, na jakie mamy wpływ m.in. poprzez zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną”.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił Adam Siger, udary są dwojakiego rodzaju. - Mamy udary niedokrwienne i krwotoczne. Przy udarach niedokrwiennych dochodzi do zamknięcia światła naczynia krwionośnego i niedotlenienia mózgu. Drugi rodzaj to udary krwotoczne, potocznie zwane wylewami, do których dochodzi wtedy, gdy pęka naczynie, krew wylewa się do mózgu i w wyniku tego następuje niedowład, paraliż – wyjaśnił Siger.

Gość dodał, że 80 proc. czynników ryzyka to czynniki modyfikowalne czyli takie, na jakie mamy wpływ m.in. poprzez zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną. - Badania pokazują, że regularna aktywność fizyczna powoduje obniżenie ryzyka wystąpienia udaru o 30 proc. – zaznaczył Siger.

Jak zaznaczył, wylewy często wynikają także z nieuregulowanego nadciśnienia. - Ciśnienie potrafi być bezbolesne. Możemy mieć nadciśnienie nie wiedząc o tym. Regularna kontrola ciśnienia jest bardzo ważna – podkreślił.

O tym, jak skutecznie się odchudzać, mówiła z kolei Monika Honory - propagatorka zdrowego żywienia, która stworzyła swój autorski program pozwalający pozbyć się niechcianych kilogramów.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Henryk Szrubarz.

Polskie Radio 24/pr/pj

___________________

Data audycji: 20.07.16

REKLAMA

Godzina audycji: 19:15

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej