W Senacie dziś głosowanie nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym

Senat w czwartek, po godz. 9 wznowił obrady. Izba przed południem przeprowadzi część głosowań, m.in. nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym oraz o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Później senatorowie będą rozpatrywać kolejne punkty posiedzenia.

2016-07-21, 09:26

W Senacie dziś głosowanie nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym
Uchwalona 7 lipca przez Sejm ustawa o TK przewiduje, że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Foto: PAP/Rafał Guz

Posłuchaj

W Senacie głosowanie nad ustawą o TK. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Izba rozpoczęła drugi dzień posiedzenia od ustawy o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Czarnogóry.

W środę wieczorem, po prawie 9-godzinnej dyskusji na posiedzeniu plenarnym, ustawa trafiła jeszcze na posiedzenie połączonych komisji Ustawodawczej oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Senatorowie odrzucili poprawki przedstawiane w ramach wniosków mniejszości, przyjęto natomiast zmiany proponowane przez PiS a także modyfikacje redakcyjne.

Poszerzono możliwość udziału RPO

W toku prac w Senacie skreślono przepis uprawniający prezydenta do udziału w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziego Trybunału. Zmianie uległa też zasada badania spraw według kolejności wpływu. W myśl poprawki, prezes TK będzie mógł pominąć kolejkę spraw, jeśli jest to uzasadnione "ochroną wolności lub praw obywatela, bezpieczeństwa państwa lub porządku konstytucyjnego".

REKLAMA


Powiązany Artykuł

senat1200.JPG
Debata w Senacie nad nową ustawą o TK

Dodatkowo poszerzono możliwość udziału Rzecznika Praw Obywatelskich w postępowaniu przed Trybunałem. Teraz RPO będzie mógł brać udział w każdym postępowaniu.

Senatorowie przyjęli też poprawkę przewidującą, że prezydent będzie wskazywał prezesa lub wiceprezesa TK spośród trzech kandydatów zgłoszonych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału.

Źr. TVPInfo

REKLAMA

Zmianie ulegałby tryb ogłaszania orzeczeń

Uchwalona 7 lipca przez Sejm ustawa o TK przewiduje, że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów, którzy rozpatrywaliby sprawy o szczególnej zawiłości. Pozostałe składy orzekające to 5 i 3 sędziów.

W myśl przepisów, do orzekania mieliby zostać dopuszczeni sędziowie wybrani w grudniu 2015 roku przez obecną większość sejmową. Ponadto ustawa zakłada, że w przypadku narad w pełnym składzie co najmniej 4 sędziów będzie mogło zgłosić sprzeciw, co skutkowałoby odroczeniem sprawy - w skrajnych przypadkach nawet o pół roku.

Dodatkowo zmianie ulegałby tryb ogłaszania orzeczeń Trybunału. Według ustawy, z wnioskiem o publikację wyroku występowałby do premiera prezes TK.

Jedna z poprawek zakłada też publikację wyroków Trybunału wydanych „z naruszeniem” ustawy z 25 czerwca 2015 roku, z wyjątkiem tych dotyczących aktów, które utraciły moc obowiązującą. Oznaczałoby to, że publikacji nie podlegałoby orzeczenie TK z 9 marca tego roku dotyczące grudniowej ustawy o sądzie konstytucyjnym.

REKLAMA

Uporządkowanie działania Trybunału?

Senatorowie PiS wraz z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wojcikiem przekonywali, że ustawa ma jak najszybciej uporządkować działanie Trybunału. Politycy PiS podkreślają, że ich poprawki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom opozycji.

Odrzucenia ustawy domaga się PO. Senatorowie tej formacji argumentowali, że choć PiS przyjął kilka poprawek łagodzących niektóre przepisy ustawy, to nadal część mechanizmów może - ich zdaniem - prowadzić do paraliżu Trybunału. Jako takie rozwiązania wskazywali między innymi sprzeciw czterech sędziów na naradzie skutkujący odroczeniem rozprawy, a także przepis przewidujący, że prezes Trybunału zwraca się z wnioskiem do premiera a nie - jak dotąd - zarządza publikację orzeczeń TK.

IAR,PAP,kh

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej