5. rocznica zamachu na wyspie Utøya
22 lipca 2011 roku w Norwegii, 32-letni Anders Breivik przeprowadził dwa ataki terrorystyczne. O specyfice tego typu ataków i zagrożeniu terrorystycznym w Europie mówił w programie Świat w Południe Andrzej Mroczek z Collegium Civitas.
2016-07-22, 13:31
Posłuchaj
W wybuchu bombowym w dzielnicy rządowej w Oslo zginęło 8 osób, a w drugim ataku, na wyspie Utoya, Anders Breivik zastrzelił 69 osób. - Tak samo jak w przypadku ataku na Nowy Jork, pojawiały się wcześniej informacje, które spływały do policji. Były to informacje szczątkowe mówiące o tym, że są jakieś symptomy tego, iż ktoś może przygotowywać incydent o charakterze terrorystycznym. – podkreślił Andrzej Mroczek.
Jak dodał, informacje w przypadku Breivika zostały przekazane służbom norweskim także przez służby polskie. - Było to możliwe, ponieważ zbierał on środki do przeprowadzenia tego ataku m.in. w Polsce gdzie zakupywał różnego rodzaju półprodukty służące do wytworzenia materiałów wybuchowych – wyjaśnił. - Jak widzimy służby potraktowały jednak te informacje jako mało wiarygodne albo nie potrafiły ich dokładnie przeanalizować – podkreślił Mroczek.
Gość odniósł się także do specyfiki terroryzmu w 2016 roku. – O ile Breivik pokusił się o zdobywanie środków poprzez zakupy internetowe, o tyle większość samotnych wilków środki może pozyskiwać w sposób ogólnodostępny. Co ważne, istnieje także nieprzewidywalność stosowania metod i środków przez terrorystów – podsumował Mroczek.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.
Polskie Radio 24/pr
Data audycji: 22.07.16
Godzina audycji: 12:38
Polecane
REKLAMA