Mówią o nim "Wojtyła z Azji". To on może zostać papieżem

W poniedziałek o 7:35 zmarł papież Franciszek. Trwają przygotowania do sobotniej uroczystości pogrzebowej Ojca Świętego oraz dyskusja na temat wyboru nowego papieża. Na liście potencjalnych kandydatów do objęcia tronu Piotrowego jest kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, nazywany "azjatyckim Wojtyłą". 

2025-04-23, 10:21

Mówią o nim "Wojtyła z Azji". To on może zostać papieżem
Nazywają go "azjatyckim Wojtyłą". Kim jest kard. Luis Antonio Tagle?. Foto: PAP/Andrzej Jackowski

Kardynał Luis Tagle wśród potencjalnych kandydatów na papieża

Kardynał Luis Antonio Tagle, bliski współpracownik papieża Franciszka z Kurii Rzymskiej, od początku pontyfikatu papieża Bergoglio był wskazywany jako przedstawiciel nowego nurtu Kościoła. Duchowny z Filipin, dzięki charyzmie, bliskim relacjom z młodzieżą i zaangażowaniu w sprawy społeczne, porównywany jest do Jana Pawła II. Tagle zaskarbił sobie serca wiernych m.in. dzięki poczuciu humoru, którego nie powstydziłby się sam Karol Wojtyła. Na TikToku dużą popularnością cieszy się fragment wystąpienia kardynała z 2018 roku, podczas którego w zabawny sposób opowiadał o swojej ograniczonej znajomości języka polskiego.

Kardynał Tagle jest uważany za najbardziej liberalnego w wygłaszanych poglądach kandydata na papieża. Od lat krytykował stosunek Kościoła do mniejszości seksualnych, niezamężnych matek, rozwiedzionych lub ponownie zaślubionych katolików. W 2015 r. mówił, że używanie negatywnie nacechowanych epitetów w kierunku tych grup prowadzi do ich wykluczenia z życia społecznego.

Konklawe po śmierci papieża Franciszka. Wśród głosujących kardynałów czterech Polaków

Zgodnie z konstytucją apostolską "Romano Pontifici eligendo" wydaną przez papieża Pawła VI w 1975 r. w konklawe powinno brać udział do 120 kardynałów, którzy nie ukończyli 80. roku życia. Liczba ta nie jest jednak ściśle przestrzegana. Obecnie na świecie żyje 252 kardynałów, z których 135 ma prawa elektorskie, czyli prawo wybrania nowego papieża, kiedy Stolica Apostolska jest wolna (łac. sede vacante).

Wśród kardynałów mających prawo wyboru nowego papieża jest czterech Polaków: kard. Stanisław Ryłko, kard. Kazimierz Nycz, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś. Najstarszy z nich - kard. Ryłko - w lipcu skończy 80 lat i tym samym straci prawo elektorskie.

REKLAMA

Papież Franciszek zmarł dzień po tym, jak w Niedzielę Wielkanocną udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Jezuita kard. Jorge Mario Bergoglio został wybrany na 266. papieża 13 marca 2013 r. Jego pontyfikat trwał 12 lat i cztery miesiące.

Czytaj także: 

Źródła: PAP/Przewodnik Katolicki/fakt.pl/mg/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej