Rekomendacje dla Polski ws. Trybunału Konstytucyjnego. Politycy o decyzji KE
Komisja Europejska nie dała się nabrać polityce PiS-u, festiwalowi pisania nowej ustawy; takie zachowania uderzają w dobre imię Polski - powiedział szef PO Grzegorz Schetyna, komentując decyzję KE. Zapowiedział również zaskarżenie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym do TK.
2016-07-27, 15:51
Posłuchaj
- Po raz kolejny mówimy, ostrzegamy, że polski rząd, polski prezydent, politycy PiS powinni wyciągać wnioski i powinni prowadzić politykę odpowiedzialną, nie narażając naszego kraju na skutki i konsekwencje swoich niemądrych działań, łamania prawa, łamania konstytucji - powiedział szef PO.
Powiązany Artykuł
Spór o TK. MSZ: działania KE narażają ją na utratę autorytetu
Schetyna zapowiedział również, że jeśli prezydent ustawę podpisze, PO zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.
Obecny na konferencji wiceprzewodniczący klubu PO Rafał Trzaskowski ocenił natomiast, że przyspieszenie przez KE procedury ochrony praworządności wszczętej wobec Polski pokazuje, że Komisja "bardzo krytycznie ocenia dialog z rządem polskim".
- Jeżeli w trzy miesiące te rekomendacje (wydane przez KE) nie zostaną wcielone w życie, jeżeli one nie pozostaną potraktowane poważnie, to w tym momencie możemy mieć do czynienia z inicjacją art. 7, czyli wnioskiem KE o to, żeby rozpocząć tę całą procedurę (związaną z ew. sankcjami) - powiedział Trzaskowski.
REKLAMA
"KE ucieka od realnych problemów"
Temat zastępczy; decyzja czysto polityczna, a nie merytoryczna - tak decyzję Komisji Europejskiej o wydaniu zaleceń dla Polski w związku z kryzysem wokół TK skomentował senator Jan Maria Jackowski (PiS). Dodał, że decyzja nie znajduje "oparcia w traktatach międzynarodowych".
Jackowski powiedział, że KE stoi obecnie przed takimi wyzwaniami, jak skuteczne zwalczanie terroryzmu i rozwiązanie kryzysu związanego z imigrantami.
- To są w tej chwili główne zadania KE, a nie koncentrowanie się na rozgrywce politycznej w stosunku do Polski - podkreślił senator.
- Ta decyzja nie ma charakteru merytorycznego, ma charakter czysto polityczny i jest tematem zastępczym, którym komisja chce wykazać, że w ogóle coś robi w tej sytuacji - dodał, odnosząc się do decyzji KE.
REKLAMA
- Tryb, który przyjęła komisja, nie znajduje żadnego oparcia w traktatach międzynarodowych. Jest to nadinterpretacja i poszerzanie władztwa KE, które nie znajduje oparcia w prawie międzynarodowym - ocenił Jackowski.
Według niego komisja KE "ucieka od realnych problemów". - Przypomina to sytuację, jakby na tonącym okręcie ktoś robił awanturę, że na drugim pokładzie skrzypią drzwi, a nie zwracał uwagę, że trzeba się zająć ratowaniem tonącego okrętu - ocenił Jackowski.
Apel do prezydenta
Decyzja KE nie służy pozycji Polski na arenie międzynarodowej - tak o wydaniu zaleceń dla Polski dot. rządów prawa odniosła się Barbara Dolniak (Nowoczesna). Dodała, że jej partia apeluje do prezydenta o skierowanie do TK nowej ustawy o trybunale.
Dolniak powiedział, że rozpoczęcie przez KE kolejnej fazy procedury dot. rządów prawa, czyli wydanie zaleceń z trzymiesięcznym okresem do ich realizacji, "nie służy pozycji Polski na arenie międzynarodowej".
REKLAMA
Wicemarszałek Sejmu zaznaczyła, że Nowoczesna od początku kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego apeluje o wdrożenie zaleceń komisji. - Jeżeli będziemy przestrzegać prawa, to i tu w kraju nasza sytuacja będzie wyglądać inaczej, i na arenie międzynarodowej także będziemy postrzegani jako państwo, które potrafi rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy - mówiła Dolniak.
Powiązany Artykuł
Spór wokół TK
Zaznaczyła, że prezydent Andrzej Duda powinien skierować do TK uchwaloną przez parlament w lipcu ustawę o trybunale.
- Nowoczesna zwraca się do prezydenta z apelem o prewencyjne sprawdzenie nowej ustawy o TK, która zawiera niekonstytucyjne rozstrzygnięcia - podkreśliła posłanka. Według niej w ustawie są rozwiązania, które "pozostają w sprzeczności do zaleceń KE".
"Konfrontacyjne stanowisko wobec Polski"
Komisja Europejska cały czas lewituje - ocenił wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak, odnosząc się do decyzji KE o wydaniu zaleceń dla Polski dot. rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.
REKLAMA
- Konfrontacyjne stanowisko wobec Polski i Europy. Wydaje się, że Komisja Europejska cały czas lewituje, nie widzi, co się dzieje na około - powiedział Jakubiak. Jak podkreślił, "(KE) nie widzi, że Europa, którą znamy z przeszłości, zaczyna odchodzić w niebyt i zajmuje się rzeczami, które nie mają żadnego znaczenia dla jedności Europy".
W opinii wiceszefa klubu Kukiz'15 komisja "żyje w innym świecie", a zarówno jej przewodniczący Jean-Claude Juncker, jak i inni członkowie "powinni się dawno podać do dymisji, choćby z powodu Brexitu". Jakubiak zaznaczył, że polski rząd "nie powinien się przejmować" decyzją komisji, która "lewituje".
Komisja Europejska przyjęła w środę zalecenia dla Polski dotyczące rządów prawa w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego i oczekuje ich wykonania w ciągu trzech miesięcy - poinformował wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.
PAP/IAR, to
REKLAMA
REKLAMA