KRS apeluje do prezydenta o zaskarżenie ustawy o TK
Krajowa Rada Sądownictwa prosi Andrzeja Dudę o skierowanie nowej ustawy do TK, jeszcze przed jej podpisaniem, w ramach kontroli prewencyjnej.
2016-07-29, 15:30
"KRS zwraca się do Prezydenta RP, jako organu władzy stojącego na straży konstytucji o rozważenie możliwości wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym uchwalonej 22 lipca 2016 r. w trybie prewencyjnym, przed jej podpisaniem, i deklaruje jednocześnie, że w najbliższym czasie przedstawi szczegółowe uwagi w tym zakresie" - głosi stanowisko Rady.
Rada przypomniała, że do jej kompetencji należy m.in. opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących sądownictwa, sędziów i asesorów sądowych, a także przedstawianie wniosków w tym zakresie.
Powiązany Artykuł
![skurkiewicz1200a.jpg](http://static.prsa.pl/images/b55c1597-2ede-4073-89b3-553a0cc3cf38.jpg)
Spór wokół TK. Poseł PiS: opozycja musi zrobić krok wstecz
W miniony piątek parlament zakończył prace nad nową ustawą o TK. Jeśli Andrzej Duda ją podpisze, zastąpi ona dotychczasową ustawę o TK z czerwca zeszłego roku. Nowa ustawa wejdzie wówczas w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Spór PiS z opozycją
Zdaniem PiS, ustawa przecina spory wokół TK. Według opozycji tryb pracy nad ustawą naruszył procedury legislacyjne, zaś część jej zapisów jest niekonstytucyjna i nie uwzględnia zaleceń Komisji Weneckiej.
REKLAMA
Ustawa - w zamierzeniu PiS - ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Trybunał przez dłuższy czas nie wyznaczał terminów rozpraw, chcąc najpierw zbadać grudniową nowelę ustawy o TK autorstwa PiS.
9 marca 12-osobowy skład TK orzekł, że cała nowela narusza konstytucję. Według rządu, nie był to wyrok - bo został wydany z pominięciem przepisów tej nowelizacji - i dlatego nie został opublikowany. Niepublikowane są też kolejne wyroki wydawane przez TK. Łącznie od 9 marca zapadły 22 wyroki.
Apel prezesa TK i stowarzyszeń sędziowskich
W zeszłym tygodniu o zawetowanie lub zaskarżenie przed podpisaniem nowej ustawy o TK zaapelował do prezydenta Dudy prezes TK Andrzej Rzepliński. Podkreślał, że bliscy współpracownicy prezydenta zapowiadali, że głowa państwa wkroczy w sytuację wokół TK w "odpowiednim momencie", jeśli nie uda się w parlamencie osiągnąć zadowalającego rozwiązania. - Panie prezydencie, ten moment właśnie nadszedł - mówił.
TVN24/x-news
REKLAMA
W czwartek zawetowanie tej ustawy lub skierowanie jej przed podpisaniem do TK zaapelowały do prezydenta stowarzyszenia sędziowskie: Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", Stowarzyszenia Sędziów "Themis", Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych w Polsce oraz Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych "Pro Familia".
"Uchwalona ustawa pozbawia Trybunał możliwości sprawowania skutecznej kontroli konstytucyjnej nad działaniami władzy ustawodawczej. Stanowi to systemowe zagrożenie dla praworządności a tym samym dla praw obywateli gwarantowanych przepisami konstytucji" - oceniły te stowarzyszenia.
PAP/iz
REKLAMA
REKLAMA