Ulewy na Śląsku. Stany alarmowe wód w rzekach

Na Śląsku trwa likwidacja skutków nawałnic. Po wichurach i ulewnych deszczach w Zabrzu i Gliwicach z wielu ulic i piwnic strażacy usuwają wodę. W ciągu ostatniej doby w całym kraju było ponad 1000 interwencji, a na samym Śląsku ponad 400 - powiedział IAR rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak. Interwencje związane były głównie z wypompowywaniem wody z piwnic i usuwaniem połamanych przez silny wiatr drzew.

2016-08-01, 09:52

Ulewy na Śląsku. Stany alarmowe wód w rzekach
Zalana ulica w Zabrzu, po gwałtownej ulewie, która przeszła nad miastem. Foto: PAP/Marek Zimny

Posłuchaj

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak powiedział, że w ciągu ostatniej doby w całym kraju było ponad 1000 interwencji (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Strażak dodał, że podobne zjawiska mogą wystąpić także dziś. Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia - w skali trzystopniowej - przed silnymi burzami z gradem i intensywnymi opadami deszczu. Dotyczą województw małopolskiego i świętokrzyskiego.

W 5 kolejnych województwach, położonych we wschodniej części kraju, obowiązują ostrzeżenia niższego, pierwszego stopnia.

Kapitan Wojciech Strugacz, rzecznik zabrzańskiej straży pożarnej, również poinofmrował, że po ulewnych deszczach i opadach gradu oraz burzy spływały zgłoszenia związane z zalanymi drogami i piwnicami oraz powalonymi drzewami, które uszkodziły samochody.

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Śląskiego ostrzega przed gwałtownym wzrostem stanu wód w rzekach. Stan alarmowy został już przekroczony na Brynicy, ostrzegawczy - na Gostyni, Pszczynce i Kłodnicy.

REKLAMA

TVP.INFO

Napływa polarno-morska masa powietrza

IMGW informuje, że Europa zachodnia jest w zasięgu klina wyżowego. Na pozostałym obszarze dominują niże z frontami atmosferycznymi. Polska wschodnia jest jeszcze w zasięgu niżu z pofalowanym frontem atmosferycznym. Od zachodu rozbudowuje się klin wyżowy. Napływa polarno-morska masa powietrza, tylko na południowym wschodzie zaznaczy się jeszcze powietrze zwrotnikowe.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 998 hPa i będzie rosnąć.

TVN Meteo Active/XNEWS

REKLAMA

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Opady deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, na południowym wschodzie również burze. Prognozowana wysokość opadu do 15 mm, na krańcach wschodnich do około 30 mm. W zachodniej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 19 do 23 st. C, na południowym wschodzie od 24 do 27 st. C. Wiatr zachodni i północno-zachodni, słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty. W rejonach burz wiatr w porywach
do 70 km/h.

Zachmurzenie małe i umiarkowane

W nocy z poniedziałku na wtorek przeważnie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na Pomorzu i początkowo na wschodzie zachmurzenie miejscami duże i przelotne opady deszczu. Nad ranem w dolinach górskich miejscami mgła ograniczająca widzialność do 200 m. Temperatura minimalna od 11 do 14 st. C, w dolinach górskich od 9 do 11 st. C. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich, miejscami zmienny, na wschodnim wybrzeżu wiatr umiarkowany i dość silny, południowo-zachodni.

We wtorek na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna przeważnie od 20 do 24 st. C, na południowym wschodzie cieplej od 24 do 26 st. C. Wiatr słaby z kierunków zachodnich, miejscami zmienny.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 21 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie umiarkowane. Temperatura minimalna 12 st. C. Wiatr słaby, północno-zachodni. We wtorek zachmurzenie umiarkowane i duże. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 24 st. C. Wiatr słaby, zachodni.

REKLAMA

pp/PAP/IAR


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej