72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. "Polska nigdy nie zapomni o swoich bohaterach"
- Polska nigdy nie zapomni o Powstańcach Warszawskich, nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności i za swoje miasto – mówił prezydent przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się szczątki i prochy ponad 100 tys. cywilów i żołnierzy.
2016-08-01, 20:20
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uczestnicy Powstania Warszawskiego walczyli o wolną i bezpieczną Polskę/IAR
Dodaj do playlisty
Andrzej Duda przyznał, że cmentarz ten jest "bardzo przejmującym miejscem", bo zgromadzono w tym miejscu popioły Warszawy.
Prezydent przypomniał cierpienia zarówno tych, którzy 72 lata temu stanęli do walki, jak i zwykłych mieszkańców miasta. - Większość ze 180 tysięcy zabitych Warszawiaków została wymordowana, a nie zginęła w czasie walk – podkreślił Andrzej Duda.
- Chylę czoła przed wszystkimi, którzy oddali życie, czy to w walce, jak powstańcy, czy przez to, że zostali zamordowani, bo byli stąd, bo byli Polakami i Warszawiakami – powiedział prezydent.
Andrzej Duda przypomniał dlaczego "młoda Warszawa poszła do powstania". - Poszła, bo chciała wolności, miała dosyć strachu, bo chciała pięknej, wolnej, bezpiecznej Polski, ich Polski – powiedział.
REKLAMA
Prezydent dodał, że młodzi ludzie "postanowili stanąć, praktycznie bez broni, licząc na to, że uda się wyzwolić Warszawę, a może trochę więcej, a potem przyjdzie Armia Czerwona, i jakoś to będzie".
Prezydent przypomniał także, że powstańcy mieli świadomość tego, co nadchodzi, ale jednak wierzyli, że dadzą radę. - Nie robili tego tylko dla siebie. Robili to dla Polski, dla Warszawy, dla jej mieszkańców, dla swoich sąsiadów, dla ludzi, którzy mieszkali przy tej samej ulicy. Po to była ta cała walka – stwierdził Andrzej Duda.
- Nigdy Polska nie zapomni o swoich bohaterach, nigdy nie zapomni o Powstańcach Warszawskich, nigdy nie zapomni o mieszkańcach Warszawy, którzy oddali życie za pragnienie wolności, i za swoje miasto – powiedział prezydent Polski.
W uroczystościach przy pomniku "Polegli Niepokonani" wzięli udział, obok prezydenta, m.in. przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz władz stolicy.
REKLAMA
TVP Info
Przy pomniku zapłonęły dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową.
Posłuchaj wspomnień powstańców warszawskich >>>
Na wolskim Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych, w tym wiele ofiar rzezi Woli w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. W ostatnich latach prowadzono kapitalny remont.
REKLAMA
Cmentarz został założony w 1945 r. Był drugą nekropolią obok Powązek, gdzie po wojnie grzebano ekshumowane szczątki mieszkańców Warszawy. Szczątki spoczęły w 177 zbiorowych mogiłach. W 1973 r. odsłonięto na cmentarzu pomnik "Polegli - Niepokonani" projektu Gustawa Zemły.
- Każdy kącik tego miejsca jest krwią okupiony. Dlatego co roku właśnie tutaj przychodzę - powiedziała pani Maria, która uczestniczy w uroczystości. Dodała, że ważne jest to, by w pamięci obecnych mieszkańców Warszawy i Woli pozostało to, co się wtedy wydarzyło. - Tu tak naprawdę wszędzie są mogiły, w każdym miejscu, na każdym podwórku - podkreśliła.
Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.
Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
REKLAMA
Powstanie Warszawskie - Serwis specjalny >>>
Polskieradio.pl/PAP/IAR/iz
REKLAMA