Nie żyje kard. Franciszek Macharski
W wieku 89 lat zmarł kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski. Kard. Macharski zmarł w szpitalu, do którego trafił po tym, jak w wyniku upadku w swoim mieszkaniu stracił przytomność i doznał urazu kręgosłupa. O godz. 11 w Krakowie zabił dzwon Zygmunta, który obwieścił krakowianom śmierć kardynała Franciszka Macharskiego.
2016-08-02, 14:15
Posłuchaj
Kard. Franciszek Macharski był metropolitą krakowskim w latach 1979-2005. Jego poprzednikiem i przyjacielem był Karol Wojtyła.
Sakrę biskupią ks. Macharski otrzymał z rąk Jana Pawła II w styczniu 1979 r.; a w czerwcu tego samego roku - godność kardynalską.
Przez wiele lat kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski (1979-94) oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
W czerwcu 2005 r. przeszedł na emeryturę i zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
REKLAMA
Papież Franciszek odwiedził kard. Franciszka Macharskiego w Szpitalu Uniwersyteckim podczas pobytu na Światowych Dniach Młodzieży w Polsce. Zmarły metropolita krakowski zostanie pochowany na Wawelu. Uroczystość pogrzebowa rozpocznie się w piątek 5 sierpnia o godz. 11:00. W czwartek wieczorem trumna z ciałem kardynała Macharskiego zostanie przeniesiona w kondukcie z kościoła Franciszkanów na Wawel.
Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Polak z Katolickiej Agencji Informacyjnej, kard. Macharski był „arystokratą ducha i człowiekiem wielkiej klasy o dużej kulturze osobistej”. Polak dodał, że kard. Macharski był też bardzo bezpośredni. - Pamiętam jego sms z pogrzebu Jana Pawła II kiedy do Krakowian zgromadzonych na Błoniach napisał „Jestem z Wami, wasz biskup Franciszek”.
Jarosław Makowski zwrócił z kolei uwagę, że był człowiekiem, którego „natychmiast chciało się słuchać, bo biło z niego ogromne doświadczenie”. Dodał, że walczył on o internowanych, skutecznie bronił prześladowanych księży i wyciągał ich z więzień.
O zmarłym kardynale mówił także w Polskim Radiu 24 historyk Kościoła katolickiego w Polsce w XX wieku prof. Jan Żaryn. - Dzięki wyborowi Jana Pawła II i nominacji kard. Macharskiego, episkopatowi Polski udało się przełamać bardzo złą w praktyce komunistyczną wykładnię dekretu z grudnia 1956, która pozwalała wetować komunistom kandydatury szczególnie wspierane przez prymasa Stefana Wyszyńskiego czy stolicę apostolską – podkreślił prof. Żaryn. Dodał, że był to przełom, który „wymagał ludzi zdolnych do jego uniesienia”.
REKLAMA
Także prof. Żaryn zwrócił uwagę na jego działalność dotycząca osób represjonowanych. - Kard. Franciszek Macharski był jednym z pierwszych, którzy powołali Komitet Pomocy Internowanym – zaznaczył.
Ambasador Stanisław Ciosek podkreślił z kolei, że kard. Macharski miał w sobie coś, co nakazywało go słuchać. Dodał też, że był „emisariuszem papieskiego myślenia i papieskiego podejścia do polityki i wszystkich innych spraw”. – Był on człowiekiem Jana Pawła II przez to, że się dobrze rozumieli – zaznaczył.
Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podkreśliła, że kard. Macharski odgrywał znaczącą rolę w latach 80 w rozmowach państwo-kościół. - Brał na siebie odpowiedzialność, przewodził kościołowi i ludowi w czasach, kiedy nie było możliwości wyrażania w sposób wolny swoich opinii, a jednocześnie kształtował ważną, nową duchowość – podsumowała Czaczkowska. Dodała, że był też człowiekiem o dużym poczuciu humoru i dystansie do siebie.
O zmarłym kardynale mówili w Polskim Radiu 24 publicyści: Jan Turnau (Gazeta Wyborcza) oraz Tomasz Wiścicki. Obaj Goście Polskiego Radia 24 podkreślali niezwykłą klasę duchową i ludzką zmarłego hierarchy.
REKLAMA
- Zapamiętam go jako człowieka wielkiej klasy duchowej, raczej nieśmiałego i sympatycznego - powiedział Jan Turnau.
Zmarłego metropolitę krakowskiego wspominać będą na antenie Polskiego Radia 24 także m.in. publicyści: ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej oraz Ewa Czaczkowska i Zbigniew Nosowski (Więź).
Polskie Radio 24/PAP
REKLAMA