Rosja oskarża Ukrainę o zbrojne wtargnięcie na Krym. SBU odpiera zarzuty

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) oskarżyła Ukrainę o zbrojne wtargnięcie w weekend na Krym, w wyniku czego zginął żołnierz i pracownik FSB. Informacjom FSB zaprzecza Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

2016-08-10, 17:48

Rosja oskarża Ukrainę o zbrojne wtargnięcie na Krym. SBU odpiera zarzuty
Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Foto: PAP/EPA/IRINA GORBASYOVA

Posłuchaj

FSB poinformowała, że udaremniła zamachy terrorystyczne na Krymie. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
+
Dodaj do playlisty

FSB zapewniła, że próba zbrojnego wtargnięcia na obszar Krymu została udaremniona. Według rosyjskiej służby Ukraińcy planowali przeprowadzić atak terrorystyczny na Krymie, którego celem byłaby infrastruktura krytyczna.

- Celem działań o charakterze wywrotowym i terrorystycznym było zdestabilizowanie sytuacji społeczno-politycznej w regionie w czasie, kiedy trwają tam przygotowania do wyborów - napisała FSB w oświadczeniu. We wrześniu odbędą się wybory do Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Federacji Rosyjskiej.

Rosyjska służba bezpieczeństwa podała, że Ukraińcy przeprowadzili operację na Krymie z soboty na niedzielę, a podczas próby zatrzymania napastników zginął pracownik FSB. Jak poinformowała, Rosjanom udało się wtedy przejąć 20 ładunków wybuchowych zrobionych w warunkach domowych, amunicję, miny, granaty i broń, która jest powszechnie wykorzystywana przez ukraińskie wojsko.

FSB dodała, że zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską, której członkami byli zarówno Ukraińcy, jak i Rosjanie. Udaremniono także próbę przerzucenia w poniedziałek innej grupy dywersyjnej z Ukrainy na Krym; doszło wtedy do wymiany ognia, w której zginął rosyjski żołnierz - podkreśliło FSB. Zdaniem Rosjan Ukraińcy korzystali ze wsparcia pojazdów opancerzonych.

REKLAMA

FSB poinformowało też o wzmocnieniu ochrony infrastruktury krytycznej na Krymie, a także popularnych kurortów turystycznych.

Komentarz prezydenta Rosji

Komentując doniesienia FSB prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył że władze w Kijowie wybrały drogę terroru zamiast pokoju.

Putin podkreślił, że w związku z "zatrzymaniem dywersantów" na Krymie uważa, że nie mają sensu rozmowy tzw. czwórki normandzkiej (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) na temat procesu pokojowego na Ukrainie, do których miało dojść w kuluarach szczytu G20 w Chinach.

Uznał, że Stany Zjednoczone i Europa muszą podjąć konkretne kroki, aby wymóc na Ukrainie zmianę postępowania.

REKLAMA

Zapowiedział podjęcie nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa na Krymie.

"Odrzucamy te informacje"

Oskarżenia Rosjan odrzucił doradca szefa SBU Jurij Tandit. - Ukraina nie zajmuje siłą własnego terytorium i nie będzie tego robiła - powiedział w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina. - Na Krymie mieszkają obywatele Ukrainy i nie mamy prawa sprawiać tam nikomu bólu, a tym bardziej na kogoś tam napadać. Odrzucamy te informacje - dodał.

Z kolei prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że rosyjskie doniesienia o udaremnieniu ukraińskiego ataku terrorystycznego na Krymie to fantazje i cyniczny pretekst do dalszych militarnych gróźb wobec Kijowa.

- Obwinianie Ukrainy przez stronę rosyjską o terroryzm na okupowanym Krymie są tak samo bezsensowne i cyniczne jak oświadczenia rosyjskiego kierownictwa o nieobecności rosyjskich wojsk w Donbasie. To fantazje i tylko pretekst do kolejnych gróźb militarnych pod adresem Ukrainy - oznajmił Poroszenko.

REKLAMA

Podkreślił, że Ukraina stanowczo potępia terroryzm we wszystkich jego przejawach i formach oraz "odrzuca praktykę stosowania jakichkolwiek środków terrorystycznych w celu odzyskania Krymu".

Przypomniał, że Ukraina zobowiązała się do przywrócenia swej integralności terytorialnej i suwerenności, w tym zakończenia okupacji Krymu, wyłącznie metodami polityczno-dyplomatycznymi.

- Rosja od dawna hojnie finansuje i aktywnie wspiera terroryzm na terytorium Ukrainy, podnosząc go do poziomu swojej polityki państwowej - zarówno na okupowanych obszarach Donbasu oraz na zaanektowanym Krymie, w stylu lat 30. ubiegłego wieku - podkreślił.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne.

REKLAMA

Źródło: RUPTLY/x-news

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej