Turcja zawiedziona UE i NATO szuka "nowych opcji" ws. współpracy wojskowej

- Po nieudanym lipcowym puczu Turcja oczekiwała od Zachodu wsparcia, ale go nie dostała - oznajmił rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ibrahim Kalin wyjaśnił, że w takiej sytuacji Turcja ma prawo szukać innych opcji współpracy wojskowej, w tym z Rosją.

2016-08-10, 18:20

Turcja zawiedziona UE i NATO szuka "nowych opcji" ws. współpracy wojskowej
Po próbie puczu, w Turcji odbywają się masowe wiece poparcia dla prezydenta Erdogana. Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Posłuchaj

Rosyjscy komentatorzy z ostrożnym optymizmem patrzą na przyszłość stosunków między Moskwą i Ankarą. Relacja z Moskwy Włodzimierza Paca/IAR
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik zwrócił uwagę, że "ani jeden zachodni prezydent nie przyjechał z wizytą", a Ankara "w poszukiwaniu współpracy w dziedzinie obrony nie dostała oczekiwanego wsparcia ze strony zachodnich przyjaciół i sojuszników z NATO".


Powiązany Artykuł

putin 1200.jpg
Spotkanie prezydentów Rosji i Turcji. "Chcemy wznowić dialog i stosunki"

Jednocześnie jednak zapewnił, że Turcja pozostaje jednym z najsilniejszych członków NATO, a cieniem na to nie położą się jej relacje z Rosją.

Rzecznik komentował wtorkową wizytę Erdogana w Petersburgu i spotkanie z Władimirem Putinem. Kalin powiedział, że Turcja i Rosja uzgodniły powołanie wspólnego funduszu inwestycyjnego w ramach odbudowy wzajemnych stosunków, przy czym na szybki postęp Ankara liczy zwłaszcza w dziedzinie turystyki.

Dodał, że oba kraje uzgodniły wspólną walkę z terroryzmem, włączając w to dżihadystów z Państwa Islamskiego i bojowników kurdyjskich.

REKLAMA

TVN24/x-news

Kalin zaprotestował przeciwko używaniu w zachodnich mediach słowa "czystka" w odniesieniu do masowych zwolnień z pracy i aresztowań osób oskarżanych przez władze o związek z nieudanym puczem z 15 lipca. Określił to jako "normalne kroki" podejmowane po to, by zapobiec powtórce puczu w przyszłości.

Przedstawiciele władz w Ankarze już wcześniej dawali wyraz swojemu niezadowoleniu z reakcji krajów zachodnich na wojskowy zamach stanu. Zwracali uwagę, że sojusznicy z NATO byli bardziej zaniepokojeni działaniami w następstwie puczu, niż skorzy do okazania solidarności z rządem, który chciała obalić niewielka grupa wojskowych.


Powiązany Artykuł

Recep Tayyip Erdogan 1200 pap.jpg
Erdogan: Zachód wspiera planujących zamach stanu w Turcji

Ibrahim Kalin podczas spotkania z dziennikarzami w Ankarze dodał też, że Turcja wciąż oczekuje, że Unia Europejska podejmie "właściwe działania" w sprawie zniesienia wiz dla obywateli Turcji. Jednocześnie Ibrahim Kalin powiedział, że zmiana tureckich przepisów o terroryzmie nie podlega dyskusji.

REKLAMA

Stosunki NATO i Unii Europejskiej z Turcją są dalekie od poprawnych. Turcja grozi wstrzymaniem wykonania podpisanej z Unią Europejską umowy dotyczącej ruchu emigrantów, jeśli UE nie poda konkretnego terminu zniesienia wiz dla Turków. Ankara oczekuje też na obiecaną przez UE wypłatę trzech miliardów euro. Zgodnie z porozumieniem obie strony miały także przyspieszyć negocjacje w sprawie członkostwa Turcji w UE.

NATO i Zachód mają powody do niepokoju spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji. Przywódcy obu krajów rozpoczynając spotkanie zadeklarowali potrzebę wznowienia współpracy. Prezydent Turcji oświadczył, że wierzy, iż współpraca jego kraju z Rosją pomoże w rozwiązaniu wielu problemów w regionie.

IAR/PAP/iz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej