Dwa polskie uniwersytety wśród 500 najlepszych na świecie. Jednak gorzej niż w poprzednich latach

Uniwersytety Jagielloński i Warszawski to jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w tzw. rankingu szanghajskim (ARWU) - liście 500 najlepszych uczelni świata. Uczelnie z Warszawy i Krakowa znalazły się w piątej setce zestawienia. Entuzjazm studzi jednak to, że obie polskie szkoły w poprzednich latach notowane były w czwartej setce.

2016-08-16, 14:17

Dwa polskie uniwersytety wśród 500 najlepszych na świecie. Jednak gorzej niż w poprzednich latach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pexels.com/CC0 License

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie - Academic Ranking of World Universities (ARWU) - znany również jako Lista Szanghajska, publikowany jest od 2003 r. Przygotowuje go Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W tym roku po raz 14. najlepszą uczelnią świata został amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu znalazły się również uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley. Najlepsza europejską uczelnią jest w rankingu brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce zestawienia (rok temu był na miejscu 5.).


Pierwsza dziesiątka rankingu Pierwsza dziesiątka rankingu, shanghairanking.com


Jedyne polskie uczelnie, które znalazły się w zestawieniu - UW i UJ - zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia rankingu zauważalny spadek pozycji. Od ponad dekady zarówno Uniwersytet Warszawski, jak i Jagielloński zajmowały miejsca w czwartej setce zestawienia. W tym roku zajęły miejsca w ostatniej setce zestawienia (grupa uczelni z numerami od 401 do 500).

Dokładny ranking tylko dla najlepszych

Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach "Nature" czy "Science", liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index - Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni. W rankingu branych jest pod uwagę ponad 1000 uczelni, spośród których na liście pojawia się 500. 

Pełna lista uczelni pod adresem: www.shanghairanking.com/ARWU2016.html

PAP/dad

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej