Kobiety na rynku pracy mają wciąż problemy

- Teraz mamy korzystną sytuacje na rynku pracy. Spadło bezrobocie i wzrosło zatrudnienie, ale wyraźnie widać, że kobiety mają większe problemy ze znalezieniem pracy mówi dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

2016-08-16, 16:30

Kobiety na rynku pracy mają wciąż problemy
Dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Spadło bezrobocie i wzrosło zatrudnienie, ale wyraźnie widać, że kobiety mają większe problemy ze znalezieniem pracy mówi dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

̶ Zdecydowanie częściej obciążone są obowiązkami domowymi i dlatego wielokrotnie rezygnują z pracy po to, żeby zająć się dziećmi lub osobami wymagającymi opieki. To wynika też z prostej kalkulacji budżetu domowego – kobiety przeważnie zarabiają mniej, dlatego mniejszą stratą dla gospodarstwa domowego będzie zrezygnowanie z pracy właśnie przez nie – wyjaśnia dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

̶ Żeby poprawić sytuację kobiet na rynku pracy, proponujemy, aby w okresie ciąży od pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego, koszty pokrywał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – do tej pory jest tak, że przez pierwsze 33 dni zwolnienia płaci za nie pracodawca mówi gość Polskiego Radia.

Konfederacja Lewiatan proponuje również by w okresie urlopów macierzyńskich nie naliczał się urlop wypoczynkowy. Dla wielu pracodawców stanowi to istotny problem, ponieważ po powrocie z urlopu macierzyńskiego, kobiety często odbierają urlop wypoczynkowy za dłuższy okres, powodując tym samym sytuację, w której pracodawca ponownie zostaje bez pracownika.

Innymi propozycjami są te, umożliwiające w łatwiejszy sposób zatrudnianie kobiet do pracy zdalnej – świadczonej np. z domu.

REKLAMA

 – To mogłaby być praca na część etatu świadczona w trakcie urlopu macierzyńskiego – wyjaśnia Baczewski.

̶ W tej chwili w Kodeksie Pracy są takie możliwości, ale regulacje w tym zakresie są bardzo skomplikowane i zniechęcają pracodawców do zatrudniania w ten właśnie sposób – dodaje ekspert.

Dominik Olędzki

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej