Prawosławne miejsca kultu

Na Świętej Górze Grabarce odbyły się w piątek główne obchody święta Przemienienia Pańskiego. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w prawosławnym kalendarzu liturgicznym. Co roku do Grabarki przybywają tysiące wiernych. Przy tej okazji rozmawialiśmy z ks. dr Doroteuszem Sawickim o najważniejszych miejscach kultu dla polskich prawosławnych.

2016-08-21, 19:48

Prawosławne miejsca kultu
Garbarka. Foto: flickr/Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland

Posłuchaj

21.08.16 ks. dr Doroteusz Sawicki: „Grabarka zwana jest również górą pokutników (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stu­leci przybywają prawosławni pielgrzymi.  Najliczniej w dniach 18-19 sierpnia. Jest ona dla prawosławnych tym, czym dla katolików sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie.

– Jest to największe sanktuarium prawosławne w naszym kraju. Co roku, w święto Przemienienia Pańskiego, przybywa tam od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pielgrzymów. Pierwsze zapisy o tym miejscu sięgają czasów rozbicia dzielnicowego i księcia Daniela halickiego. W 1947 roku zorganizowano tam monaster i od tamtego czasu funkcjonuje na Grabarce także żeński klasztor Świętych Marty i Marii – powiedział ks. dr Doroteusz Sawicki z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

Bardzo ważnym miejscem dla wyznawców prawosławia jest również monaster św. Onufrego w Jabłecznej. To męski klasztor, który powstał w końcu XV w. Według legendy o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego na rzece Bug. Od początku swojego istnienia jest znaczącym ośrodkiem kultu prawosławnego na Chełmszczyźnie.

– Monaster ma już ponad 500-letnią tradycję. Charakterystycznym dla niego jest to, że w swojej historii nie przerwał działalności nawet na jeden dzień. W okresie międzywojennym znajdowała się tam szkoła prawosławnych dyrygentów i psalmistów cerkiewnych. Rezydowali tam również biskupi obrządku wschodniego – dodał ks. dr Doroteusz Sawicki.

REKLAMA

Ponadto w audycji ks. dr Doroteusz Sawicki opowiedział o wyjątkowej tradycji umieszczania krzyży na Grabarce, których w tym momencie, wokół tamtejszej cerkwi, znajduje się kilkanaście tysięcy. Przedstawił także inne miejsca kultu prawosławia w Polsce.

Gość Polskiego Radia 24 skomentował również wizytę patriarchy antiocheńskiego Jana X w Polsce. Jednym z głównych punktów jego wizyty były prawosławne uroczystości Przemienienia Pańskiego.

Polskie Radio 24/db/pj

___________________

REKLAMA

Data audycji: 21.08.16

Godzina audycji: 17.15

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej